Děsil je pohled na děti hypnotizované mobily a monitory počítačů i zkušenost s dospívajícími, kteří jsou pohodlní, aby ušli pět kilometrů. Proto se dalo pár tátů z Chomutova dohromady a vymyslelo hru, v níž mohou školáci poměřovat své zážitky. Jejich úsilí zaštiťuje nezisková organizace Life is skill.

„Chceme dostat děti k volnočasovým aktivitám, a tak jsme vymysleli soutěž, kde je každá aktivita jako například návštěva bazénu, zámku, knihovny nebo sportovního tréninku ohodnocená bodem,“ nastínil jeden ze zakladatelů a ředitel neziskovky Petr Káš. „Děti mohou poměřovat svůj aktivní život s ostatními, kontrolovat, kolik bodů mají oni, jejich kamarádi a spolužáci,“ dodal.

Princip je jednoduchý. Každý soutěžící od 6 do 18 let se může zaregistrovat na stránkách Life is skill, stáhnout si do mobilu aplikaci a zapnout v ní funkci pro snímání NFC čipů. Ty členové společnosti umístili na zámcích, ve věžích a dalších turistických místech, jsou také v domech dětí a mládeže, kam děti chodí na klavír, flétnu a další kroužky, či v Rocknet aréně, kde mají malí hokejisté tréninky. Všechny jsou na Chomutovsku, jen jeden je ve věži Horního Hradu nedaleko Stráže nad Ohří. Seznam všech míst je na webu Life is skill.

Je na dětech a jejich rodičích, aby se hra neproměnila v prostou honbu za body, ale šlo i o prožitek. „Snažili jsme se na to také myslet a schválně čipy umístili tak, aby si je soutěžící museli zasloužit. Jeden je například v jirkovské městské věži, další ve věži kláštereckého zámku, aby si k němu museli vyšlápnout schody. Další jsem dal do altánku křimovské přehrady, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole,“ přiblížil ředitel.

Určitou dohodu má i s vedoucími kroužků a knihovnou. „V chomutovské knihovně jsme domluvili, že knihovnice dohlédnou, aby tam děti jen nevlétly a neodčiply si,“ popsal Káš. „Měly by si půjčit nebo vrátit knížku, strávit tam nějaký čas čtením nebo si zahrát deskovou hru,“ dodal.

Hlavní soutěž odstartovala začátkem února a skončí na konci srpna, kdy se vyhlásí vítězové. Nejčinorodější hráč získá zájezd, další se mohou těšit na adrenalinové sportovní zážitky, poukazy na sportovní oblečení či balonky. Další hra začne v září, uzavře se další rok v srpnu a stejně tak to bude v dalších letech.

Pobíhání venku nahradila záře monitorů

Vymyslet pravidla hry a doladit ji do nejmenších detailů trvalo tři roky. Podle Petra Káše to ale stálo za to. „Pamatuju si, že jsem od svých 6 do 16 let trávil čas na hokejových trénincích, a když jsem přišel domů, jen jsem zahodil tašku a šel zase ven. Mrzí mě, že jsou dnešní děti místo toho u mobilů a počítačů, četují a lajkují si fotky,“ porovnal otec dvouletého syna. „Nechtěl jsem, aby malý strávil takové dětství, tak jsem vymýšlel, jak to zařídit,“ dodal.

Podobný přístup mají i další členové neziskovky, kteří mají zatím děti velmi malé, anebo už odrostlé. „Mé dvě dcery jsou už dospělé, a i když měly od mala přístup k počítači, dokázaly se zabavit i jinak. Hodně jsme sportovali, lezli po skalách, doma si holky kreslily a staraly se o psy,“ vylíčil svou zkušenost člen společnosti Martin Mrzílek.

Jistým paradoxem hry, která má dostat chomutovské děti ven za zážitky a za sportem, je, že zapojila mobily i sociální sítě. „V našem případě ale slouží jen podstatě hry, načítání a sledování bodů. Není možné vkládat fotky a četovat,“ podotkl ředitel Káš.