Tasemnice, která v poslední době trápí především Opavsko, se vyskytla už i v Ústeckém kraji. Dvoumetrového parazita vyloučila žena z Kadaně.

Ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) v Ústí nad Labem Josef Trmal tasemnici v Ústeckém kraji potvrdil. „Je to vyjímečné, už je to opravdu dávno, kdy se tasemnice v Ústeckém kraji objevila naposledy," uvedl Trmal. Loni se v celé České republice tasemnice objevila šestkrát.

Tasemnicí bezbrannou se člověk může nakazit ze syrového masa. Nejefektivnější obranou proti tomuto parazitu je tedy podle ředitele KHS syrové maso nekonzumovat. Lidé by si tak měli odpustit především tatarské bifteky.

Irena Martinková, šéfka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, kde se v poslední době tasemnice vyskytuje poměrně často, pro server iDNES uvedla, že s jejich epidemií nemá případ z Ústecka nic společného. „Zajímavé ale je, že pacient z Čech jedl tatarák už v září, ale až teď vyloučil dvoumetrovou tasemnici," řekla Martinková.

Původce onemocnění, tasemnice bezbranná, dosahuje délky až dvanácti metrů. Je tvořena hlavičkou, krčkem a řetězem článků, které po uvolnění odcházejí se stolicí postiženého a mohou se uchytit i na jeho prádle. Inkubační doba je osm až osmnáct týdnů, proto je obvykle velmi složité zjistit, kde k onemocnění pacienti vlastně přišli. Nakažení si stěžují na bolesti břicha, nechutenství, nebo naopak na zvýšenou chuť k jídlu.