Před několika měsíci své kamery nainstalovali, pozitivní výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Během krátké doby usvědčil monitorovací systém v Březně u Chomutova několik pachatelů z trestné činnosti a mimo jiné stihl odhalit také jednu klukovskou lumpárnu.

První impuls pro nákup kamer, které by dohlížely na klid a pořádek, přišel ze strany místních policistů. „V rámci snahy o zefektivnění naší práce a také v reakci na mírně narůstající trestnou činnost jsme obec požádali o tuto možnost. Navíc, Březno je jedním z hlavních tahů v celé rekreační oblasti Nechranicka, díky tomu u nás dochází k většímu pohybu osob a vozidel, což naši práci občas komplikuje," říká velitel březenských policistů Luboš Knobloch. „Nikdo se samozřejmě nemusí obávat, že ho dnem i nocí sledujeme. U systému rozhodně stálou hlídku nedržíme, záznamy využíváme pouze při konkrétních podnětech či různých oznámeních," předchází možným spekulacím velitel.

Účinky kamerové přítomnosti mohli muži zákona docenit brzy po jejich zavedení. Netrvalo dlouho a bdělé oko moderní optiky napomohlo k vyřešení několika případů. Naposledy tomu tak bylo při dopadení drzého zlodějíčka z Blatna, který si bez uzardění zajížděl na čerpací stanice po celém okrese pro zásoby benzinu a nafty. Bohužel, vždycky za ně nějak zapomněl zaplatit. „Byli jsme posledním místem, kde se o něco takového pokusil. U nás ho posléze odhalila kamera a jeho řádění byl konec," usmívá se spokojeně Knobloch.

Spokojenost vyzařuje také z obecních představitelů. Právě oni se totiž v konečném důsledku postarali o to, že kamery v Březně mohou fungovat. „V našem rozhodování, zda systém pořídit či nepořídit, sehrály svoji roli poznatky z obcí, kde již s něčím podobným zkušenosti mají," vzpomíná starosta Zdeněk Valenta. „Nakonec jsme se pro investici rozhodli a myslím, že jsme dobře udělali. Policii to v jejich práci pomůže a využití už našla i obec. Jedna z kamer odhalila viníka takové drobné lotroviny u místní školy. Sám by se asi nepřiznal," dává k dobru starosta.

Rozhodnutí obce chválí také muži v uniformách. „Z jejich strany se určitě jedná o prozíravý krok. To, že je bezpečnost v Březně jednou z hlavních priorit, ocení určitě kromě nás i většina obyvatel v obci," zakončuje s vážnou tváří velitel místního oddělení.