David Kodytek David Kodytek - Učitel dějepisu a výtvarné výchovy, Gymnázium a Střední odborná škola Klášterec nad Ohří.


Učitel dějepisu a výtvarné výchovy, Gymnázium a Střední odborná škola Klášterec nad Ohří

Prvního září, sedm dvacet ráno … studený pot na čele, vypitá káva… bolest hlavy…ještě si vzít brufen… beru aktovku a jdu… tlukot srdce.....Takhle určitě ne! Doufám, že se nikdy nebudu cítit podobně. Osobně se do školy stále docela těším. Rozhodně méně na administrativní práci, více na některé kolegy a studenty. Moje třída letos maturuje, takže první září pro mě znamená také začátek roku plného nervů, protože třídní učitel toto období se svými žáky vždy prožívá.

Martin Reihs - Ředitel, Městské gymnázium a Základní škola Jirkov.Martin Reihs

Ředitel, Městské gymnázium a Základní škola Jirkov

Prvního září znamená, že naštěstí je jeden školní rok za námi a naštěstí další před námi. Ředitel musí řešit třeba opravné zkoušky, musí připravit vše potřebné pro zahájení výuky. Zároveň je to ale také období obrovského papírování. Ředitel má na starosti také personální otázky. Někteří členové sboru školu s koncem školního roku opustí, jiní zase přijdou, a i to je potřeba řešit. Jde tak o jedno z nejhektičtějších období v celém školním roce. Není proto výjimkou, že si člověk zvládne dát i sedm šálků kávy za den.

Helena Günterová, Radka Jarabicová Helena Günterová, Radka Jarabicová - Kuchařky, Základní škola Chomutov, Akademika Heyrovského.


Kuchařky, Základní škola Chomutov, Akademika Heyrovského.

Pro nás to znamená, že třítýdenní generální úklid je za námi, musíme mít už vymyšlené jídelníčky a začínáme dělat, co nás baví, tedy vařit. A kuchařina je stále dřina, i když máme k dispozici techniku, které nám v lecčem pomůže a díky které je jídlo zdravější. A co mají děti nejraději? Špagety a řízek, to jsou stále hitovky.

Pavel Škuba Pavel Škuba - Školník, Základní škola Chomutov, Školní.


Školník, Základní škola Chomutov, Školní.

Pro školníka je první září tak trochu oddech. Třeba tento rok jsme rekonstruovali kuchyň a toalety, což zabralo téměř celé dva měsíce. K tomu ještě připravit všechny třídy, pravidelně sekat trávu na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních a člověk zjistí, že toho není úplně málo. První týden se už pak většinou jen ladí detaily, když jde vše podle plánu.