Zimní stadion, fotbalové hřiště, 3D kinosály. To vše město buduje na Zadních Vinohradech.

To, že tam zároveň vyroste soukromý hotel, ale město nikdy příliš neprezentovalo, o hotelu se nemluvilo. Nyní s ní radnice přišla jako s hotovou věcí. „Jako zastupitel jsem tuto informaci zjistil až před posledním zasedáním z dokumentace,“ odpověděl na otázku Deníku opoziční zastupitel Ladislav Drlý.

Radnice tvrdí, že hotel byl v plánu od začátku. „Město se ale také na počátku rozhodlo, že hotel nebude součástí IPRM, protože by na výstavbu nezbyly finanční prostředky a především maximální výše dotace by činila jen čtyřicet procent,“ uvedl mluvčí města Tomáš Branda.
Na posledním jednání zastupitelé přiklepli bývalou ubytovnu a tisíce metrů čtverečních pozemků soukromé firmě. Ta chce postavit hotel s dvěma sty lůžky, jak už jsme v Deníku informovali.

Akciová společnost Czech republic investment (CRI) dostala budovu za cenu 4,5 milionu korun a k tomu pozemky v hodnotě přes milion korun zdarma. „Podaná nabídka rozhodně není nevýhodná, zájemce nabídl cenu v rozsahu znaleckého posudku,“ odpověděl na dotaz Deníku, zda město neprodělalo, mluvčí Tomáš Branda.

Město si nechalo na budovu udělat dva posudky, jeden ji odhadl na 4,3, druhý na 5,5 milionu. Odbor majetku navrhl prodejní cenu 5,2 milionu, město nakonec slevilo o sedm set tisíc. K tomu dostala CRI pozemky na budoucí parkoviště v hodnotě 1,3 milionu korun zdarma.
Společnost CRI, která má utajené akcionáře, je personálně propojená s firmou CV Relax, která má v nájmu Kamencové jezero a vystupuje za ní Zdeněk Fojtík, zastupitel za ODS.

CRI má sice sídlo v Praze, ale předsedkyní představenstva je Michaela Šultová, což je Fojtíkova příbuzná. V představenstvu sedí Alice Witte, která například pro CV Relax sháněla plavčíka na Kamencové jezero. Podle obchodního rejstříku také vlastní firmu, kterou koupila od ázerbájdžánských společníků. Toto „eseróčko“ má sídlo v Táboritské ulici v Chomutově. Ve stejném čísle popisném má podle rejstříku trvalé bydliště i Zdeněk Fojtík.

Jedním z důvodů, proč firma dostala slevu, bylo to, že se žádný jiný zájemce nepřihlásil do veřejného výběrového řízení. To město vypsalo 15. prosince 2009, na úřední desce, vývěsce a internetu oznámení viselo do 4. ledna 2010.

Na internetových stránkách odboru investic pak do 8. března. Jednou také radnice inzerovala výběrové řízení v celostátním vydání Mladé fronty.

Podobný postup, tedy vyhlášení výběrového řízení přes Vánoce a svátky, zvolila radnice i při výběru nájemce Kamencového jezera.

Pronájem rekreační lokality byl kritizován pro nevýhodnost. Předmětem kritiky byla i zvolená lhůta pro přihlašování zájemců. Sice byla zvolena podle zákona, ale přes svátky, kdy je pro firmy těžší na nabídky reagovat.

O firmě CRI toho z veřejných zdrojů nelze mnoho dohledat. Vznikla přejmenováním z jiné firmy 16. října 2009, tedy několik týdnů před vyhlášením výběrového řízení. Ke stejnému datu se kompletně obměnilo její celé obsazení.

Do hotelu chce firma investovat osmdesát milionů korun z vlastního. Michaela Šultová z CRI požádala město o slevu. Podle ní by jinak firma projekt nemohla realizovat. Jedním z důvodů, který při žádosti uvedla, je i světová ekonomická krize.

Radnice na snížení ceny kývla. „Město má zájem na tom, aby všechny stavby byly co nejdříve v provozu,“ vysvětluje Branda ochotu.