Otevřené dveře ke starostovi každý měsíc, kde si všechno vyříkáte tváří v tvář, webová diskuze bez cenzury a balík peněz na nápady ke zkrášlení města podle uvážení obyvatel. Klášterecká radnice je lidem otevřená. Za vstřícnou komunikaci se svými občany dokonce získala ocenění v soutěži Přívětivý úřad.

Soutěž pořádá ministerstvo vnitra každý rok. Letos v ní bodoval právě Klášterec, který v rámci Ústeckého kraje zvítězil, v celorepublikové konkurenci pak skončil na stříbrné příčce. „Základním kritériem je hodnocení poskytovaných nadstandardních služeb nebo běžných služeb, ale v nadstandardním provedení. Oceňujeme především snahu představitelů obcí a městských úřadů o zvyšování přívětivosti k občanům,“ popisuje soutěž náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Ilustrační foto
Klášterecké náměstí už zdobí strom. Rozsvítí ho v neděli

Podle kláštereckého starosty Štefana Drozda oslovil Klášterec ministerské úředníky hned z několika důvodů. „Ocenění jsme si zasloužili především za projekt participativního rozpočtu a také za další mix komunikačních nástrojů, které směrem k veřejnosti využíváme,“ říká starosta Drozd.

Osobně i přes internet

Občané Klášterce totiž mají v posledních měsících brány úřadu doslova dokořán. Alespoň každé první pondělí v měsíci. V odpoledních hodinách je starosta jen jejich. „Každý může od 15 do 17 hodin přijít ke mně do kanceláře popovídat si o všem, co ho zajímá,“ vysvětluje starosta města. „Od 17 hodin pak probíhá chat na internetu, kde odpovídám na dotazy zájemců,“ dodává klášterecký starosta.

Město si od těchto nástrojů slibuje, že dokáže získat odezvu od většího počtu lidí a více jich také do veřejného dění zapojí. „Do kulturního domu či jiného většího prostoru by dorazilo tak pět lidí. Je to pro ně neosobní, příliš obecné. Takhle získají odezvu přímo na své otázky,“ myslí si starosta.

Město Klášterec nad Ohří získalo ocenění v soutěži Přívětivý úřadZdroj: Město Klášterec

Město Klášterec nad Ohří získalo ocenění v soutěži Přívětivý úřad.  Zdroj: Město Klášterec

Kromě dostaveníček se starostou pořádá klášterecká radnice i pravidelné veřejné prezentace zamýšlených projektů nebo už probíhajících investičních akcí.

Kontakt s radnicí si pochvalují i obyvatelé, jež oceňují hlavně to, že se k informacím dostávají přímo. „Nejhorší jsou totiž diskuze na internetu, které rozdmýchávají drby a pravda je přitom někde jinde,“ říká Klášterečanka Alena Soukupová. „Takhle vím hned, na čem jsem, vidím sama, jestli se radnice vytáčí nebo odpovídá přímo,“ dodává Soukupová.

Advent. Ilustrační foto.
Náměstím prosviští boby, u radnice se proženou daňci

Přestože oceněním se může pochlubit jen Klášterec, ani ostatní obyvatelé měst na Chomutovsku nejsou o možnost zúčtování se svými zástupci ochuzení. Například v Jirkově probíhají už od jara pravidelné ankety, kde mohou lidé se svými názory radnici seznámit. „Posílají návrhy jak oživit centrum města, zlepšit dopravu či zvýšit bezpečnost,“ vyjmenovává mluvčí města Josef Dušek. „Pravidelně chodí třicet až čtyřicet reakcí. A přestože jde o zlomek obyvatel, jsou to v drtivé většině názory seriozní a užitečné,“ dodává.

Mezi občany se nebojí vyjít ani starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Pravidelně navštěvuje různé čtvrti, kde se setkává s občany a volí k tomu netradiční formu. Setkání většinou doprovází opékání buřtů a kytara.