Pochody smrti procházely na konci druhé světové války i přes Chomutovsko, což připomíná tabule, kterou nechalo město nově umístit u hřbitova v Horní Vsi.

„Dramatickou se situace ve městě stala na počátku druhé poloviny dubna 1945. V úterý 17. dubna prošel chomutovskými ulicemi 'pochod smrti' – průvod asi dvou tisíc vězňů, evakuovaných z poboček koncentračního tábora Buchenwald,“ píše se v chomutovské kronice z roku 1945. „Vlakem dojeli do stanice Pohraniční u Hory Sv. Šebestiána, odkud pokračovali pěšky přes Křimov a Krásnou Lípu do Chomutova. Z Chomutova vedla další trasa pochodu smrti na Údlice, Postoloprty, Libochovice a Lovosice do Terezína.“

Klášterecká porcelánka. Ilustrační foto.
Definitivní konec. Společnost Thun 1794 úplně zavřela porcelánku v Klášterci

Při průchodu Chomutovem zahynulo vysílením nebo bylo zastřeleno kolem sta vězňů. Pochovaní jsou právě na hřbitově v Horní Vsi.

Kronika také popisuje příjezd vlaku s dalším transportem z koncentračního tábora, který dorazil jen o několik dní dříve na nádraží v Březně u Chomutova, kde stál asi týden. Za tu dobu v něm zahynulo dalších více než 280 vězňů.

Transporty smrti si v Evropě vyžádaly na 250 tisíc životů. Přesto se na ně téměř zapomnělo. Hroby jejich obětí jsou beze jmen, další ani nebyly nalezeny. Trasy pěších pochodů také zůstávají neoznačené.

Mohlo by vás zajímat: Chomutovsko pod hákovým křížem. Začala unikátní výstava

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová