Jirkov vrátí lesk bývalé židovské synagoze, která byla využívaná jako výkupna šrotu, než ji město odkoupilo. Teď ji stavbaři zbavují nánosů a ubourávají vše nepůvodní, aby mohla sloužit pro pořádání kulturních akcí. Oprava má být dokončená letos v září.

Dodavatelská společnost si dělá starosti hlavně se stabilitou západního štítu, který bude potřeba řešit se subdodavatelem střešní konstrukce. Jinak práce probíhají hladce. „Vykáceli jsme náletové dřeviny na zahradě, vykopali pařezy a teď pracujeme uvnitř: otloukáme omítky, čistíme půdní prostory a děláme výkopy, abychom mohli vylít podlahu,“ nastínil stavbyvedoucí dodavatelské firmy AMP Chomutov Roman Kramarski.

Synagoga nepatří mezi kulturní památky, přesto město konzultuje úpravy s restaurátory. „Rozhodli jsme se s nimi spolupracovat, abychom zachovali důležité znaky,“ nastínila starostka Darina Kováčová (ANO). „Počítáme například s Davidovou hvězdou, která je v projektu umístěna v přední části nad portálem, nicméně záleží na doporučení restaurátorů, jestli ji tam dávat tímto způsobem, nebo ji umístit na střechu, jako to bývá u křížů na kostele,“ poznamenala.

Představou města je, že se v prostorách bývalé židovské synagogy a její zahrady budou pořádat kulturní akce komornějšího charakteru. „Plánujeme tu výstavy, recitály, autorská čtení i další společenské akce,“ uvedla starostka.

Podle projektu měly náklady dosáhnout 8,5 milionu korun, nakonec byla zakázka vysoutěžená za 7,4 milionu. Polovinu z toho uhradí vládní program regenerace brownfieldu pro nepodnikatelské využití. Město při obnově bývalé synagogy uplatní také milion korun, který mu v pozůstalosti odkázala Jirkovanka Kateřina Szernovská.

Zajímavostí je, že přeměnu bývalé židovské synagogy v kulturní stánek mají snímat kamery a lidé ji budou moct sledovat online díky odkazu na webových stránkách města. „Na závěr vytvoříme časosběrné video,“ přiblížila starostka. „Je to pro nás pilotní projekt, protože se chceme připravit na dokumentování přestavby budovy, kde sídlí Komerční banka na náměstí, což bude architektonicky zajímavé. Celá budova půjde pryč krom skeletu a poté začnou práce na tom, co bylo naprojektováno,“ doplnila Kováčová s tím, že práce začnou v březnu. Podobně chce město snímat také obnovu Kludského maringotky.

Synagoga byla postavena v polovině 19. století jako pozdně klasicistní stavba. Sousedila s židovskými domy v předměstské „židovské“ ulici, dnes ulici 5. května. Využívaná přestala být v roce 1935, kdy se z Jirkova odstěhovala poslední židovská rodina. Za druhé světové války byla synagoga využívaná jako muniční sklad a poté sloužila jako skladiště nebo sběrna surovin, než ji v roce 2016 odkoupilo město.