Podepsal se na nich nával v penzionech a hotelech, který přinesl radost hoteliérům a starost záchranářům. „Musím říci, že tolik lidí v naší oblasti skutečně nepamatuji. To ovšem přineslo i značný nárůst zranění a zásahů záchranářů,“ komentoval situaci v nejvytíženější části hor náčelník Horské služby Krušné Hory Miroslav Güttner. „Naštěstí se ani v jednom případě nejednalo o ohrožení života, spíše šlo o tržné rány, zlomeniny a podobné úrazy,“ doplnil.

Auta bránila sanitám

Hlavním problémem při zásazích podle něho byla nekázeň řidičů. Řada z nich neměla vůbec zimní výbavu, jiní pro změnu parkovali na jakémkoliv pro ně příhodném místě. „Pak se stávalo, že sanitky nemohly k místu nehody vůbec dojet, protože se zkrátka nedostaly přes spoustu ledabyle odstavených automobilů. Cesty sem byly zatarasené, ještě že jsme neměli žádný úraz, který by v případě prodlení znamenal ohrožení života,“ zdůraznil Miroslav Güttner.

Velkou pomocí pro záchranáře byla přítomnost člena německé Bergwacht, který asistoval při pomoci občanům SRN na naší straně hranic. Řada z nich totiž odmítla po zranění převoz do české nemocnice. Některé německé sanitní vozy ale nesmějí oficiálně zasahovat na druhé straně hranice, proto zraněné člen horské služby SRN naložil do vlastního služebního vozidla a na hranici je předal do další péče. V některých případech je odvezl přímo do nemocničního zařízení v jejich vlasti.