JMÉNO

Kostel dostal svůj název po Svatém Ignáci z Loyoly, zakladateli jezuitského řádu, který v Chomutově působil.

PĚT LET

Kostel byl dokončen v roce 1668, v roce 1673 ale papež Kliment XIV. oficiálně řád zrušil a kostel se jen pět let po dokončení na čas zavřel veřejnosti.

IGNÁC V PRAZE

Kostel měl postavit Carlo Lurago, stavitel italského původu. Ten měl ve stejné době vybudovat i další kostel Sv. Ignáce v Praze - a světe div se - jejich interiéry jsou téměř totožné.

PRO VOJÁKY

V roce 1773 jezuitům odzvonilo, alespoň oficiálně - Papež rozhodl o zrušení řádu. Byl to konec chomutovského jezuitského areálu, do kterého spadal i kostel. Ten se následně stal útočištěm pro vojenskou posádku, což mu příliš neprospělo.

MUMIE

Pod budovou se nacházela i krypta s osmdesáti mumiemi mnichů a jedním kominíkem, který údajně chtěl hrobku vyloupit, ale ven se už nedostal. Mumie se po otevření katakomb veřejnosti narušením vnitřního větracího systému začaly rozpadat, ostatky se proto převezly na chomutovský hřbitov.

BLESK

Ani kostel se nevyhnul přírodním živlům. 10. července 1826 do něj udeřil při bouřce blesk a stavbu poškodil.

TERČ VANDALŮ

Po únoru 1948 již kostel neslouží ani vojsku, ani obyvatelstvu, a tak se do něj pouští vandalové. Kostel navíc dlouhodobě sousedil s kasárnami, což k přispělo k jeho další devastaci.

CÍRKEV A MĚSTO

Kostel patří církvi, v dlouhodobém pronájmu ho má město. Římskokatolická církev ho jednou ročně využívá pro Poutní mši svatou ke svatému Ignáci.

KONTROVERZE

Také novodobá historie je zajímavá. V kostele se dnes pořádají koncerty a výstavy, jedna z nich vzbudila pořádný rozruch. To když tu v červnu roku 2007 německá umělecká skupina Querschlag ke stropu zavěsila v rámci své výstavy Puppet Show čtyřiadvacet nafukovacích panen, které se používají jako erotická pomůcka. Církev proti tomu tehdy protestovala.

POHŘEB HRDINY

Málokdy bývá kostel svědkem smutečního obřadu. Výjimkou byl nedávný pohřeb Davida Beneše, vojáka zabitého v Afghánistánu. Kostel byl plný, na rozloučenou zazněl rockový song od Foo Fighters.