Sváteční čas začíná a s ním i kolotoč oslav, koncertů a trhů. Advent první velkou akcí uvítají tuto sobotu v Kadani, v neděli v Klášterci, Chomutov a Jirkov pak příští týden.

Předvánoční oslavy táhnou, každoročně se na ně přijdou podívat tisíce lidí. „Chystáme se i letos, hlavě kvůli dětem. Ale svařák budu pít jen já,“ těší se na předvánoční atmosféru Jan Boček z Chomutova.

Tuto neděli si na adventním věnci většina lidí zapálí první svíčku. Na sváteční náladu se můžete naladit v sobotu v Kadani. V sobotu v 10 hodin dopoledne začínají v Kadani vánoční trhy, chybět nebudou stylové stánky a dekorace, ukázky řemesel a vánočních zvyků.


Kadaň v sobotu…


Celý den bude nabitý pěveckými, hudebními i hereckými vystoupeními (viz box). Kadaňské adventní trhy vyvrcholí slavnostním rozsvícením vánočního stromu v sedmnáct hodin. Strom každou hodinu vyhrává sváteční melodie, od slavnostního rozsvěcení stromu až do Tří králů si jich lidé mohou poslechnout až tři sta .

Návštěvníky znovu sveze speciální Mikulášský vlak z Chomutova do Kadaně a Kadaňského Rohozce a zpět. Ve vlaku také pojedou Mikuláš se svým andělským a čertovským doprovodem. Vlak vyjede z Chomutova ve 12.40 hodin, zpátky vyjede z Rohozce v 15.35, v Kadani bude v 16.32 a skončí v Chomutově.


…Klášterec v neděli


Den poté se rozsvítí stromek na náměstí v Klášterci nad Ohří. Vánoční trh začíná ve 13 hodin. Kromě tradičního kulturního programu si návštěvníci mohou poslechnout povídání o adventu kláštereckého faráře Artura Ściany. Krátce po šesté hodině se rozsvítí strom a vše ukončí slavnostní ohňostroj.


Chomutov a Jirkov o týden později


O týden později se bude slavit v Jirkově a Chomutově. Jirkov naplánoval rozsvícení stromu na pátek 3. prosince v 18.30 včetně ohňostroje, chybět nebudou ani vánoční trhy.

V Chomutově se strom rozsvítí v neděli 5. prosince, město slibuje „pekelně–nebeskou šarádu“ i ohňostroj. O akcích budeme podrobněji informovat v dalších vydáních Deníku.

Kdo by si chtěl v Chomutově zajít na sváteční program už o víkendu, může jít do zooparku. V neděli od 14 do 17 hodin se tam budou plést adventní věnce, a to na statku domácích zvířat.

Všechna města mají také připravený program na celý advent, například v Chomutově je to vánoční výstava na radnici a mnoho koncertů.

Program víkendových akcí:

Kadaň, sobota:
10.00: Otevření trhů – ZUŠ Kadaň – i závěr 16.30
10.30, 12.00,14.30: Historicus - vystoupení pozounerů
11.00, 14.00, 15.30: Ovis Jokulatores - kejkle
11.30, 13.30, 16.00: Innamorata – středověká muzika
15.00: O Andule, husách a jednom statku - divadlo
17.00: Rozsvěcení stromu
Klášterec n. Ohří, neděle:
13.00: zahájení vánočního trhu
14.30: orchestr ZUŠ
15.45: soubor Pettini
16.50: žáci ZUŠ
17.45 – povídání o adventu s farářem Arturem Ścianou
18.00 - projev starosty města
18.10 - 18.15: ohňostroj a rozsvícení vánočního stromu a výzdoby města

Autoři: Karolína Grzybowská, Jan Rödling