Mimořádný zážitek slibuje nadcházející víkend vyznavačům cvičení s vahou vlastního těla pod širým nebem (street workout). Do Jirkova a Chomutova se sjedou příznivci tohoto sportu nejen z celých Čech, ale také Slovenska a Německa.

Během dvou dnů se na závodech představí jak zkušení borci, tak začátečníci. Soutěžit se bude ve 13. kategoriích. „Chceme k účasti pozvat všechny kdo mají tohle cvičení rádi. Je jedno, jestli se mu věnují na špičkové úrovni, nebo jen pro zábavu," řekl Chomutovskému deníku za pořadatele Rostislav Vošický.

V sobotu se bude závodit v Jirkově ve sets & reps, což obnáší šplh na pětimetrovém laně, shyby, dipy, kliky. Druhý den se závod přesune do Chomutova na Kamenný vrch. Tady se uskuteční soutěž ve freestylu v několika váhových kategoriích. Závodníci mohou pro svůj freestyle využívat zem, hrazdu a bradla.

Novinkou je oproti loňskému ročníku soutěž čtyřčlenných družstev. „Zapojit se může celá rodina. Soutěžit může táta, máma, dítě a k tomu můžou vzít třeba dědu," řekl s úsměvem Vošický. Každý tým by měl předvést nejlépe již dopředu připravenou sestavu. „Doufám, že to tak bude, aby nešlo o nějakou improvizaci." Uvedli jsme to dopředu v propozicích," poznamenal Vošický. Bodové hodnocení v sets & reps se bude započítávat každému jedinci zvlášť a zároveň i do týmového hodnocení. Takže závodník může vyhrát jednak svou váhovou kategorii a zároveň při součtů bodů být ve vítězném týmu.

Nedělní závod pojali pořadatelé tak, aby se do něj mohli zapojit i ti, co se věnují sportování na ulici. „Jde třeba o brake dance, pole dance, capoeiru a také parkour. „Překonávání libovolných překážek v okolním prostředí si získává stále víc lidí, tak by to bylo určitě zajímavé srovnání," uvedl Vošický. Ve free stylu teamů budou tvořit tým minimálně dva závodníci street workout a dva zástupci ze sportů vzniklých z ulice. Na vystoupení budou mít týmy tři minuty a vystoupení bude pouze jedno.

O pořadí budou rozhodovat renomovaní porotci, jmenovitě to bude Pavle Djurdjevic, Aleš Fišer, Simona Mátéová a Šimon Forrai. „Chtěli jsme také odstranit váhové hendikepy a tak máme také kategorii nad 85 kilogramů," prozradil Vošický. Podle něj je třeba zohlednit různé styly cvičení. „Jinak se cvičí třeba na hrazdách, kde jde o vytrvalost a jinak v posilovně, kde jde o objem svalů," upřesnil Vošický. Váha těla hraje velkou roli například při soutěži shybů.

Startovné se neplatí a i přesto čekají na závodníky zajímavé ceny. „Máme ceny pro 57 závodníků a já bych byl rád, kdyby závodilo minimálně sto lidí," přeje si Vošický. Ceny do soutěží věnovali sponzoři. Vedle klasických diplomů, či pohárů to budou také potravinové doplňky, ale také přenosná zařízení na cvičení. „Máme různé oblečení, přenosná bradla a několik párů kruhů, které se dají zavěsit v podstatě kamkoliv, jak venku, tak uvnitř," popsal Vošický.

V sobotu se bude závodit na hřišti v Jirkově Na Borku a v neděli v Chomutově na hřišti v Eldorádu vždy od 11:00 hodin. V areálu bude všem k dispozici zázemí s občerstvením a toaletami.