Ještě před několika stoletími se jeho zdmi proháněli rytíři a krásné panny, dnes už jimi ale sviští snad jen meluzína. Přesto jsou na něho Klášterečané pyšní. Mohutná zřícenina hradu Šumburk nedaleko Klášterce nad Ohří se propojí s centrem města cyklostezkou. Město plánuje ze středověkých rozvalin udělat výletní cíl a letos proto plánuje další opravy.

Do nich se město pustilo už loni, kdy se rozhodlo zachránit část hradeb, kterým hrozilo zřícení, a provést jejich konzervaci. „Západní hradby jsou už opravené a letos chceme pokračovat. Chystáme se na nádvorní stěnu jižních hradeb,“ popisuje mluvčí města Klášterce Adéla Václavíková.

Besídka s pódiem pro posezení ve stínu a případně i pro menší kulturní akce. Doplnit mají turisticky nejatraktivnější úsek mezi barbakánem a hradem.
Parkány v Kadani prokouknou. Nejpohlednější část ještě vylepší

Opravy jsou nákladné, město je přesto hradí především z městského rozpočtu. „Loni stály opravy 800 tisíc korun, dvě stě jsme získali z dotace ministerstva kultury. Letos to bude milion korun a opět žádáme o dvě stě tisíc korun,“ vypočítává Václavíková.

Investice město nelituje, má totiž se Šumburkem velké plány. Zříceninu, která se tyčí nad městem, chce propojit s jeho centrem a lázněmi Evženie cyklostezkou. Ta sice ještě letos hotová nebude, město se zatím soustředí především na opravy. Projekt je už ale hotový.

Zřícenina hradu ŠumburkZdroj: Zachránci českých památek

Zřícenina hradu Šumburk  Foto: Zachránci českých památek

„Cyklostezka povede od lázní až ke statku Šumná,“ prozrazuje mluvčí města Václavíková. Statek Šumná je další ohromnou rozvalinou, tentokrát zemědělského sídla. Samotná cyklotrasa bude dlouhá asi pět kilometrů a mělo by se jednat o příjemný terén bez vysokých kopců…

Na ten, na kterém Šumburk stojí, už totiž cyklostezka nepovede. „Vede tam ale lesní cesta, kdo by měl zájem, může kolo zkusit vytlačit,“ směje se Václavíková.

Ilustrační foto
Knihovna, kavárna i zkušebny. Klášterec už zná novou podobu kulturního domu

Město ve svém úsilí nezůstává samo. Ještě před tím, než se zřícenina začala těšit jeho pozornosti, snažili se přivést středověkou památku k životu nadšenci a milovníci historie. Spolek dobrovolníků Ochránci českých památek několikrát do roka prosekává keře, křoviska a upravuje cesty. Loni se navíc pustili i do vylepšování turistického zázemí.

„Na návštěvníky čeká altánek, který se letos ještě chystáme natřít, přes bývalý vodní příkop jsme postavili lávku,“ popisuje vedoucí spolku Miroslav Dub. Kromě odpočinku a místa na opékání buřtů čeká na turisty i ponaučení, spolek společně s městem vytvořil informační tabule. Pokud se nemůžete zvelebeného výletního cíle dočkat a chtěli byste se do příprav zapojit, máte možnost. Ochránci památek pořádají pracovní brigády. „Termíny vyvěsíme na naší facebookové stránce Šumburk,“ přibližuje Dub.

Gotický hradZaložili jej v první polovině 15. století pánové ze Šumburka. Po požáru v 16. století hrad nebyl obydlen a změnil se ve zříceninu.