VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Sudety není sprosté slovo,“ znělo při otevření hotelu

/+ ROZHOVOR/ V Chomutově otevřeli Hotel Sudety s Bodem smíření, kde má výhledově vzniknout také kulturní centrum a knihovna.

29.6.2016
SDÍLEJ:

OTEVŘENO. Hotel Sudety je přístupný nejen novým hostům, ale i myšlenkám na oproštění se od starých křivd. Foto: Foto: Deník/ Miroslav Rada

Je to víc, než starý hotel s novým názvem. Víc, než budova, kde mohou nocležníci složit svou hlavu. Na Hotel Sudety, který vznikl přejmenováním Hotelu Bobr v Čelakovského ulici v Chomutově, je navázána vize očištění tabuizovaného pojmu Sudety, spojená s řadou dalších plánů. Mezi ně patří zasvěcení jednotlivých pokojů zaniklým obcím, myšlenka smíření, ale také plány na vlastní kulturní centrum s čítárnou a posluchárnou, které budou volně přístupné i pro veřejnost.

„Projekt Sudety vznikl, když bylo nabíledni, že hotel snese přejmenování. Protože jsme všichni zdejší rodáci, i když pováleční a nepovažujeme se za naplaveninu, naopak máme ke kraji vztah, rozhodli jsme se odpolitizovat pojem Sudety, aby se stal zase blízký. V naší generaci bychom se konečně měli oprostit od stigmatizace a hledět dál," vysvětlil na slavnostním otevření hotelu Radim Neuvirt. Ten je spoluautorem vize vedle Jana Kubrichta, který je navíc jednatelem pražské společnosti Geoconsult, jež hotel ze 70. let koupila. Oba vizionáři jsou z Teplicka.

„Cílem našeho projektu je rehabilitace až do roku 1974 zakázaného označení Sudety. Sudety není žádné sprosté slovo!" doplnil Jan Kubricht.

Při otevření hotelu byl v sobotu odhalen také symbolický artefakt Jana Slovenčika, nazvaný Bod smíření. Původně mělo jít o památník vyhnaným Němcům, nakonec je ale jeho poselství mnohem univerzálnější. Nevraživosti se u něj mohou zbavit rozhádané páry, expartneři, či naštvaní kamarádi. „K dispozici je v naší zahradní restauraci komukoli a téměř kdykoli. Smířit se mohou přijít už v pátek rodiče s vysvědčením svých potomků," vyzval Jan Kubricht.

Bod smíření se skládá ze dvou kvádrů s obtisky chodidel, mezi kterými vystupuje bod na podstavci z plastu. Ten nese také nápis smíření vyvedený hned v několika jazycích.

V Hotelu Sudety už je plně vybavený první pokoj věnovaný zaniklé obci Přísečnice, odkud byly po válce odsunuty stovky Němců. Zdobí ho stylový nábytek a na stěnách dokumentace mapující vznik, rozvoj a zánik obce. Do konce prázdnin má být vybaveno i dalších třicet pokojů. Mezi prvními budou ty věnované Flájím, Radovesicím a Kopistům.

Později má v Hotelu Sudety vzniknout také kulturní centrum s knihovnou, kde by byla literatura související s problematikou vyhnání a historií regionu, ale i současných autorů, žijících zde v Sudetech. Má jít o platformu, kde bude možné otevřeně hovořit o společném soužití Čechů a Nemců.

ROZHOVOR S JANEM KUBRICHTEM O HOTELU SUDETY

„Je to zkrátka "jen" hotel, který má jako doplněk koncepci založenou na zaniklých obcích"

Co bylo dřív - projekt Sudety, do něhož patří hotel, nebo hotel, k němuž jste připoutali legendu a řadu souvisejících počinů?

Přišli jsme k hotelu a přemýšleli, čím bychom ho mohli zviditelnit. Projekt "Sudety" je ovlivněn geografickou polohou hotelu a mými dlouhodobými osobními vazbami na Německo, kde mám od mládí mnoho kamarádů a které jako člen recesistického spolku Schlaraffia pravidelně navštěvuji. Důležitou roli samozřejmě hraje skutečnost, že o zaniklých obcích sice existuje mnoho materiálu, ale tento je, podle mého názoru, nedostatečně prezentován, přičemz zmínky o obcích zaniklých v důsledku vyhnání německého obyvatelstva jsou stále téměř tabuizovány.

Jaké vazby máte na mysli, jste potomkem odsunutých Němců?

Ne, je to přesně naopak. Rodiče a můj dědeček, který byl od heydrichiády zavřený v koncentračním táboře za svou humanitární činnost, přijeli osidlovat pohraničí. Nikdo tedy projektu nemůže přisuzovat jakýkoliv politický nebo nacionalistický podtext.

Co se týče samotného hotelu, kdo myslíte, že v něm bude přespávat? Potomci odsunutých Němců, zvídaví lidé, které zajímá neobvyklý koncept, nebo běžní hosté, kteří se zároveň něco dozvědí?
Nemám přesnou představu. Hotel funguje většinou pro cesťáky, kteří se tu vyspí, zařídí si své věci a jedou zase dál. Zatím není vyhledáván například rodinami s dětmi, které by přijely do Chomutova na dovolenou. Ale to se snad změní. Například už nyní inzerujeme v saských novinách víkendové pobyty v Chomutově, kdy jsou v ceně ubytování vstupenky do zooparku a na Kamencové jezero.

V nedávné době se začal používat termín Heimwehtouristik, kdy staří lidé navštěvují místa, kde prožili své mládí. Zajímavé je, že tato místa navštěvují také mladí lidé, kteří mají zájem zjistit, kde mají své "kořeny".

Jeden hotelový pokoj už máte vybavený stylovým nábytkem, kdy budou hotové všechny?

No, to je důležitá věc, něco se změnilo. Bylo tu dost lidí, kteří se zabývají marketingem a designem, kteří mě zviklali v mém rozhodnutí, že by pokoje měly být vybaveny dobovým nábytkem. Poukazovali na vzhled budovy, která je ze 70. let a že nábytek, který vypadá jako ten před sty lety, k tomu působí rušivě. Dobrá, souhlasím. Podtrhneme tedy mobiliář ze 70. let a zachováme dokumentační a obrazovou výzdobu, která se vztahuje vždy ke konkrétní zaniklé obci. Čímž se proces urychlí a veškeré pokoje, kterých je 31, budou vybaveny nejdéle do konce prázdnin. Jediná Přísečnice zůstane tak, jak je.

Projekt Sudety počítá s kulturním centrem a knihovnou. Zdá se, že tady přebíráte práci paměťových institucí. Nejste s ní spokojeni?

Vůbec ne. Myslím, že paměťové instituce tato témata nijak nezanedbávají, naopak.

Je to dáno tím, že je v hotelu prostor, který je velmi vhodný pro zřízení čítárny s knihovnou, kde by byly knihy, které se vztahují k tématu. Mohly by tam být malé koncerty pro omezený počet lidí, daly by se tam půjčovat cédéčka, promítat filmy. Bylo by to veřejně přístupné kulturní centrum s knihovnou.

Uvažoval jste, že by otevření Hotelu Sudety mělo oficiální charakter?

Nabídl jsem, že by přejmenování mohlo proběhnout na oficiální bázi. Ukázalo se však, že se opravdu stále jedná o citlivé téma. Česká strana se omluvila a strana německá se k věci stavěla také poměrně chladně. Nakonec jsem si řekl, že to nebudeme hnát po nějaké oficiální stránce, i když se akce zúčastnil důležitý host z Německa a členky chomutovského krajanského spolku. Je to zkrátka "jen" hotel, který má jako doplněk koncepci založenou na zaniklých obcích, na což se budou nabalovat další akce.

Inspirovali jste se někde? Víte o existenci komerčně využívané budovy v soukromých rukách propojené s nějakým posláním, veřejnou službou?

Ne. Pokud vím, tak nic podobného není.

Kým jste vy a pan Neuvirt. Vizionáři, přičemž vy jste navíc podnikatel? Vystihuje vás to v souvislosti s projektem?

Vizionáři jsme, to asi sedí a k tomu recesisté. Rozhodně občas dokážeme poměrně šokovat a rozhodně jsme se nikdy nenechávali svázat politickými a společenskými rámci. Pokoušíme se prosazovat své názory bez ohledu na to, co si o nás kdo myslí. 

Autor: Miroslava Šebestová

29.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 35 000 Kč Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři Topenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: vladimir.haska@nelumbo.cz, , Místo výkonu práce - NELUMBO Energy a.s., U vodárny č.p. 277, Otvice 431 11 a celá ČR, , Příprava zakázek dle projektu.. Pracoviště: Nelumbo energy a.s. - závod chomutov, U vodárny, č.p. 277, 431 11 Jirkov 1. Informace: Vladimír Haška, +420 603 856 456. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 500 Kč Pomocní skladníci Skladový dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: pilarova@chomutov.ferona.cz, , Místo výkonu práce - Ferona, a.s., Spořická č.p. 599, 430 01 Spořice, , Požadujeme - platný vazačský průkaz, jeřábnický průkaz, ŘMV výhodou, průkaz paliče výhodou. , Pracovní doba je od 6,30 - 14,30 hod., , Nabízíme - týden dovolené navíc (5 týdnů dovolené), stravenky, zdravotní volno. Pracoviště: Ferona, a.s., pobočka chomutov, Spořická, č.p. 599, 431 01 Spořice. Informace: Alena Pilařová, . Výroba - Výroba Tiskaři 17 000 Kč Pracovníci konečné úpravy tisku a vazači knih Knihař/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: akord@akord.cz, , Místo výkonu práce - Na Příkopech č.p. 901/3, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - vzdělání SŠ grafická nebo UO aranžér, , Náplň práce - obsluha knihařské techniky, ruční práce v knihárně, různé rámařské postupy, , Pracovní doba od PO - PA od 7,00 - 15,30 hod.. Pracoviště: Tiskárna akord chomutov, s.r.o., Na Příkopech, č.p. 901, 430 01 Chomutov 1. Informace: Jaroslav Ježek, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 14 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic) Obsluha strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 471 121 126 v době Po - ČT od 9,00 - 12,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 471 121 126 v době Po - ČT od 9,00 - 12,00 hod. (životopis s sebou, nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: Ivana.Ctvrtnickova@thun.cz, , Místo výkonu práce - Pražská č.p. 435, 431 51 Klášterec nad Ohří 1, , Náplň práce - obsluha glazovacího stroje, práce s keramickými surovinami, práce v úkole, ve stoje, , Požadujeme - vyučení jakékoliv - v oboru výhodou, , Pracovní doba - 6,00 - 14,30 hod.. Pracoviště: Thun 1794 a.s. - závod klášterec, Pražská, č.p. 435, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Ivana Čtvrtníčková, +420 471 121 126.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 12.–13. listopadu 2018

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Na rohu ulic Mostecká a Karla Buriana v Chomutově je nový památník na události takzvané Křišťálové noci.

Na paměť vypálených synagog vznikl v Chomutově nový pomníček

Karatisté Kadaně a Klášterce přivezli tři tituly mistra České republiky

Kadaň – Karatisté Kadaně a Klášterce nad Ohří přivezli z Mistrovství České republiky (MČR) v karate JKA hned tři tituly. Po dvou letech se tak klubu podařilo opět vybojovat první místo na MČR.

Nový Týdeník Chomutovsko: Vzpomínání na sametovou naději a kráska v kondici

Chomutovsko - Právě vyšlo nejnovější číslo Týdeníku Chomutovsko. Podívejte se, co tentokrát nabízí.

Kvůli bortící se zdi u Kauflandu zítra uzavřou Vinohradskou ulici

Chomutov – Zajišťovací práce na opěrné zdi u chomutovského Kauflandu, která hrozí, že se zřítí, začnou už ve středu 14. listopadu.

SK Ervěnice-Jirkov doma zápas o první místo v I.A třídě nezvládly

Jirkov – Dvanácté kolo fotbalové I.A třídy svedlo dohromady dva vedoucí týmy tabulky. První Ervěnice doma hostily Domoušice. Domácí souboj o první místo nezvládli a po debaklu přepustili Domoušicím vedení v tabulce.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT