Na věžních hodinách zrovna odbíjí pravé poledne, ale před budovou kadaňského gymnázia není šance je slyšet. Houf studentů tam vzrušeně mezi sebou diskutuje a z očí jim kouká velké odhodlání. Jako jediní z okresu se připojili k celostátní stávce studentů vysokých a středních škol. Ti kritizují prezidenta a premiéra z obcházení ústavy.

„Inaugurace přesáhla všechny meze, prezident znesvětil českou kulturu a tradice,“ zní z úvodního projevu osmnáctiletého studenta Ondřeje Juhy. „Veřejně agituje za zájmy Ruské federace, napadá nezávislá média a neříká pravdu. Nedopusťme, aby prezident a premiér omezovali lidem přístup k informacím,“ pokračuje student, za což se mu dostává souhlasného mručení spolužáků. Někteří drží v ruce podomácku vytvořené transparenty a dokonce nechybí ani česká vlajka.

K celorepublikové akce se připojí také gymnázium v KadaniZdroj: reprofoto

Studenti se připojili na Facebooku k iniciativě #VyjdiVen. 

Po úvodním projevu se ozývá potlesk a zúčastnění si na památku udělají fotku. Na řadu pak přichází to nejdůležitější - podepsání výzvy, která v příštích dnech doputuje do prezidentské kanceláře a senátu. „Nad účastí jsem neváhala,“ komentuje svůj podpis studentka Nikol Čermáková. I přes to, že jí v pohybu omezují berle a ortéza, třicetiminutovou akci odstála na vlastních nohou. „Stojí mi to za to. Trestně stíhaného premiéra nelze tolerovat. Vadí mi i vulgárnost prezidenta, jehož hlavní úlohou je reprezentovat stát. Přitom jeho politické názory nepovažuji za až tak špatné,“ doplňuje studentka.

O čem je #vyjdiven!Výstražná stávka studentstva na mosteckém gymnáziu. Podporuje iniciativu #VyjdiVenZdroj: Deník/Martin VokurkaAkci svolali skrze sociální sítě studenti DAMU. Kromě čtvrteční stávky se sbírají podpisy pod výzvu, která vyzývá prezidenta a premiéra k respektování Ústavy, vládu v demisi aby nečinila důležité kroky a zároveň nabádá senátory k větší kontrole dodržování ústavních zvyklostí. Petice zamíří do senátu a do prezidentské kanceláře. Zároveň je možné se k akci dále připojit skrze Facebook. Stačí se vyfotit s hastagem #vyjdiven! Organizátoři by chtěli v budoucnu v akcích pokračovat a vytvořit studentskou platformu.

Studenty přišlo podpořit i šest učitelů a ředitel Tomáš Oršulák. „Studentům jsem stávku povolil a podepíšu výzvu. Samotnému se mi nelíbí, co se v zemi děje a připadá mi, že se vracíme před rok 1989,“ vysvětluje ředitel.

Stávky se zúčastnilo asi pět desítek studentů gymnázia, což organizátoři považují za hojnou účast. „Ke stávce mohli pouze plnoletí a těch dorazilo hodně. Jsme spokojení, že to mladým lidem není jedno. O to více, že náš region je poměrně levicově smýšlející a Andreje Babiše považují za poctivého a schopného politika,“ říká Ondřej Juha.

Studenti se sešli také u gymnázia v Mostě:

nebo u ústecké univerzity:

Sám ale nevěří tomu, že studentská stávka k hlavě státu a premiérovi nějak více pronikne. „Byl bych rád, kdyby se chytli za nos. Ale oba jsou lidé, kteří jsou přesvědčení o své pravdě a na názory druhých se neohlížejí. Umím si ale představit, že se bude protestovat dál,“ dodává student gymnázia.

Hrad i vláda mlčí, smír se zřejmě nechystá

Deník požádal o vyjádření ke studentskému protestu prezidentskou kancelář. „Pan prezident plně ctí rozhodnutí občanů ve svobodných a demokratických volbách,“ vzkázal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zároveň nepotvrdil, že by prezident plánoval se se studenty setkat, případně zda kroky hlavy státu zamíří v nejbližších dnech na půdu středních či vysokých škol.

Mluvčí vlády v demisi, Barbora Peterová, k protestům sdělila, že Andrej Babiš respektuje svobodu slova a demokracii. „Není si však vědom toho, že by vláda nedodržovala ústavu. Vláda se chová striktně podle ústavy a dodržuje ústavní pořádek," doplnila Peterová.