Sto hodin na pouhých 25 metrech čtverečních a v počtu pěti kosmonautů, kteří zažijí nejen běžný život na palubě kosmické lodi, ale i vypjaté situace. V těchto podmínkách se zúčastní unikátního simulovaného vesmírného letu na Mars i studentka třetího ročníku chomutovského gymnázia Adéla Krylová. Ta se do výběru nejlepších dostala po absolvování několika náročných kol, kde musela prokázat své odborné znalosti a dobrou fyzickou i psychickou kondici.

V třídách chybí nejen lavice a podlahy. Šroťáci se dávno "postarali" i o topení.
Děti už nikdy nepřivítá. Za dva týdny začne demolice školy na Kamenném Vrchu

Expedice Mars se zúčastní v první polovině prosince. „Je to skvělá příležitost. Komu se podaří účastnit se simulovaného letu na Mars?“ hřeje úspěch 17letou Adélu. „Prožijeme sto hodin v uzavřeném prostoru, kde budeme pracovat v náročných podmínkách,“ těší se.

Sedmnáctiletá Adéla Krylová patří mezi české talenty. Láká ji programování a projektové řízení.Zdroj: archiv Adély KrylovéPětice mladých astronautů, mezi nimiž bude Adéla jedinou dívkou, si vyzkouší každodenní chod, ale i krizové momenty, jako je porucha počítačů nebo karanténa, kdy jejich jediným spojením se světem zůstane řídící středisko. „Budou zkoušet vědecké experimenty, plnit úkoly spojené s letem a na znamení úspěšného letu vystoupí na cizí planetu,“ přiblížila PR manažerka Expedice Mars Tereza Matoušová.

Klíčovým předpokladem bylo, že se podaří vybrat posádku, která bude nejen odborně na výši, ale dokáže se sehrát jako tým. V tom pomohlo několik kol soutěže, kterými Adéla prošla na výbornou. V internetovém kole zaujala motivačním dopisem, ve kterém si z nabízených odborností mezi fyzikem, biologem, inženýrem, konstruktérem a popularizátorem vybrala poslední jmenovanou. V následném semifinále, jež se uskutečnilo v Brně, čtyři dny pracovala s ostatními na experimentech, díky kterým bude v prosinci vypuštěn do ozonové vrstvy stratosférický balón, aby tam sbíral data. 

Nejvhodnější adepti

Finále v Bratislavě na Slovensku se na konci října účastnilo 11 adeptů, z nichž odborníci vybrali pětici nejlepších. „Snažili jsme se účastníky připravit na náročné podmínky simulace. Na základě jejich reakcí na nejrůznější situace jsme potom vybírali ty, kteří si spolu budou nejlépe rozumět, dokážou pracovat samostatně i jako tým, a hlavně budou schopni ustát i krizové situace,“ nastínil velitel expedice Michal Vyvlečka.

Finalisté prošli jednou z výcvikových metod NASA. „Byli jsme zavření v temné komoře, kde bylo téměř absolutní ticho,“ popsala Adéla. „Pak nás odvedli do „kosmické lodi“, kde jsme během dalších 12 hodin plnili různé úkoly,“ vyjmenovala gymnazistka nadšená pro matematiku a informatiku.

V Klášterecké Jeseni hořel jednopodlažní srub
FOTO: V Klášterecké Jeseni hořel srub

Patnáctý ročník Expedice Mars se uskuteční od 10. do 14. prosince na Hvězdárně Vyškov. V jeho rámci se jedná o pátý a nejdelší studentský simulovaný let. Poslední měl 72 hodin.

Více o Adéle a simulaci pobytu ve vesmíru se dozvíte v jednom z příštích Týdeníků Chomutovska.