Studuje na ústecké univerzitě, aby jednou mohla pracovat například ve společnosti Člověk v tísni. Jejím oborem je sociální pedagogika. Od studia teoretických znalostí z oboru psychologie, pedagogiky, práva či sociologie si ale musela odskočit. A to rovnou do jirkovského domova U Dubu, kde se značná část klientů a personálu nakazila covidem. Za sebou má 22letá Jirkovanka prvních pět dní služby.

„Máme na starosti takzvané ukládačky mezi 16. a 20. hodinou, kdy pomáháme klientům s krmením, převlékáme je, ukládáme a staráme se o úklid,“ přiblížila studentka. Jméno si nepřála zveřejnit, redakce ho zná. „Nic z těchto činností mi problém nedělá, jsem ale ráda, že nemusím přebalovat jako například kamarádka, která studuje sociální práci. Je to hodně intimní záležitost. Hlavně jsem se ale přímou péči nikdy neučila,“ podotkla studentka, která se chce v budoucnu zaměřit na práci s dětmi.

České fotbalistky (v červeném) v zápase s Azerbájdžánem.
OBRAZEM: České reprezentantky v Chomutově zdolaly Azerbájdžán

Do jirkovského domova nastoupila po výzvě hejtmana Ústeckého kraje, aby splnila pracovní povinnost za nouzového stavu. Její nesplnění se může trestat pokutou až 50 tisíc korun. „Volali mi z krajského úřadu 12. října, že mi vznikla pracovní povinnost. Ptali se, jestli doma nemám někoho z rizikové skupiny nebo sama nemám covid a můžu nastoupit. Odpověděla jsem, že mě doma nic nedrží. Další týden mi volala personalistka přímo z domova,“ přiblížila studentka.

Po nástupu obdržela bílé kalhoty, triko, modrý empír, síťku na vlasy, respirátor a červenou igelitovou zástěru. „Přes den si sundáváme jen respirátor a rukavice, když se třeba roztrhnou. Respirátor odkládáme v podstatě jen v kuchyňce,“ doplnila.

Obsluhuje klienty domova, kteří nejsou nakažení covidem. Pro takto nemocné má domov vyhrazené patro. Práci v domově nemá časově ohraničenou. Limitem je trvání nouzového stavu, ten se ale může prodloužit. 

„Práce nám studentům byla vysvětlena dobře a můžeme se obracet na ošetřovatelku, kdybychom si nevěděli rady. Bojím se ale toho, že někdo zemře a já to uvidím. Také mám strach, abych někomu neublížila. Jsou to staří křehcí lidé. Když jim upravuji postel, hýbu s nimi, musím je přizvednout a podepřít,“ přiblížila své poznatky o dosud nepoznané práci studentka.

O své zdraví obavy nemá, i když pracuje v rizikovém prostředí. Strachuje se jen, aby si covid nepřinesla z práce a nenakazila svou rodinu. Hlavní věc, která studentku na současné službě mrzí, je direktivní tón, kterým byla nucena k nástupu. „Je nepříjemné, že se to děje pod pohrůžkou, v podstatě jsem neměla na výběr. V takové atmosféře se člověku nepracuje dobře,“ poznamenala.

Ilustrační foto.
V chomutovské laboratoři nově testují na koronavirus

Ústecký kraj vydal pro Chomutovsko 19 pracovních příkazů, a to vždy na základě žádosti poskytovatelů sociálních služeb kvůli personálním výpadkům v souvislosti s epidemií. Patnáct jich bylo pro Městský ústav sociálních služeb v Jirkově a další čtyři pro Domovy sociálních služeb Kadaň a Mašťov.

Povolává je na základě vládního opatření, které se vztahuje k sociálním službám. Jedná se o studenty sociálních oborů posledních dvou ročníků středních škol a dále studenty vyšších odborných a vysokých škol v oborech vzdělání podle zákona o sociálních službách, jak podotkl tiskový mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf. „Celkem pak bylo na území Ústeckého kraje k 26. říjnu vydáno 36 pracovních příkazů,“ uzavřel mluvčí.