Spolupráce středních škol na Chomutovsku se zahraničními školami je dnes již běžná záležitost. Některé se navštěvují patnáct let, jiné jsou na začátku spolupráce.


I když je stále nejsilnější „družba“ s německými školami, studenti v současné době vyjíždějí například i za kolegy do Belgie, Itálie a na Ukrajinu.


Zdrávka bude jezdit do Drážďan


Střední zdravotnická škola v Chomutově rozjíždí spolupráci se školou, se stejným zaměřením, v Drážďanech.
„Oslovili nás, jestli bychom se nechtěli zapojit do jejich projektu. Zalíbilo se nám to a tak teď na jaře proběhlo naše první setkání,“ popisuje ředitelka školy Soňa Valušková. Projekt se nazývá Multikulturní výchova ve vzdělávání a studenti si budou předávat hlavně praktické informace, jak to v jejich městě chodí.


Kadaň spolupracuje s několika školami


Střední odborná škola služeb a střední odborné učiliště Kadaň má více družebních škol.
Už patnáct let pořádají výměnné pobyty se školou v Belgii, v Ansbachu, který leží kousek od Norinberku a se školou v Annabergu.
V těchto dnech jsou u nich zrovna čtyři studenti právě ze sousedního Annabergu. „Máme tři vlastní prodejny potravin Amosenka a v těch obsluhují. Zároveň se zúčastňují i výuky němčiny a tím hodinu trochu oživují,“ popisuje ředitel školy Jiří Marek.


Gymnázium a SOŠ Klášterec nad Ohří pořádá také pravidelné výměnné pobyty a spolupracuje s VS St. Nikola Altstadtschule v Pasově.
Poslední byl v květnu 2009. Skupina dvaceti šesti studentů, spolu s učiteli, odjela do bavorského Řezna, kde je očekávali studenti z Pasova.
V Řezně spolu strávili tři dny, tam formou her objevovali krásu a historii města Řezna. Poté se studenti přemístili na dva dny do Pasova, kde se ubytovali v hostitelské rodině.


Gymnázium míří na východ


Družební škola Soukromého gymnázia v Chomutově je již léta gymnázium v Marienbergu. Nově chce škola navázat kontakt s Martinským gymnáziem v ukrajinské Oděse.


Tam se chystají za několik dní. „Chceme se podívat také na východ. Toto gymnázium je jedno z nejstarších v Oděse a myslím, že bychom se od nich mohli něco naučit,“ popisuje akci její hlavní organizátor Pavel Karel Markvart.


Se zahraničními školami spolupracuje i Obchodní akademie, Střední odborná škola gastronomie a Střední odborné učiliště, Chomutov. Čtyřikrát ročně pořádají měsíční odborný výcvik v německých školách v příhraničí a Bavorsku.