Jejich zbraní je tužka a skicák, jejich devizou zase architektonické cítění. Dvaatřicet budoucích architektů, studentů Českého vysokého učení technického, přijelo do Kadaně projektovat Špitálské předměstí.
Práce budoucích architektů na kadaňském předměstí je součástí jejich studentské stáže. A jak sami říkají, je to doposud jedno z nejhezčích zadání, které měli. „Mám ráda historii, takže tady se cítím skvěle. Kadaň je opravdu půvabné město. Je to má třetí stáž, třetí místo kde projektuji, a musím říci, že vyhrává na celé čáře," neskrývá nadšení jedna ze studentek Iveta Osičková.
Sice se jedná „pouze" o studentské projekty, těžit z jejich nápadů může ale v budoucnu i samo město. „Rozhodně je to pro Kadaň přínos. Jejich neotřelý mladý náhled může být velmi inspirativní a v žádném případě není vyloučeno, že bychom v budoucnu nějaký nápad nemohli využít," chválí si počin fakulty starosta Jiří Kulhánek.
Na studenty čeká ještě jeden nelehký úkol. Své práce budou muset odprezentovat před veřejností. Na vlastní oči tak mohou zájemci vše podstatné spatřit už zítra, v 16.00 v areálu na Střelnici.
Rozhovor s lektorem Janem Šépkou: „Kadaň pro nás byla velmi atraktivní."
Jedním z autorů projektových stáží a současně také poradcem mladých architektů je jejich lektor Jan Šépka.
V čem přesně spočívají vaše studentské stáže?
Je potřeba upřesnit, že nesuplujeme práci profesionálních architektů. Naší snahou je tvořit se studenty spíše urbanistické plány a vize.
Jakým způsobem si vybíráte lokality?
Pro své záměry volíme taková místa, které dle našeho mínění mají určitý problém a zároveň disponují jistým potenciálem rozvoje. Ve svých tématech se nechceme opakovat, pokaždé se snažíme dělat něco nového.
Kolik takových projektů má fakulta za sebou?
Deset. Své práce měli studenti možnost představit například v Mostě, Vítkovicích, Milovicích nebo Praze.
Proč padla nyní volba na Kadaň?
Protože tady máme možnost zpracovávat prostory hned vedle historického jádra, které je u nás naprosto unikátní. Díky tomu se téma stalo velmi atraktivním a bylo to znát i na zájmu studentů.
V jakém směru?
Pracuje jich tady dvaatřicet. Normálně jich jezdí tak kolem dvaceti. O Kadaň byl opravdu zájem. (úsměv)
Je vůbec možné utvářet jakoukoliv vizi, když není k městu vztah?
Je. Snažíme se pokaždé načerpat co nejvíce informací o daném místě tak, abychom byli co nejlépe připraveni. Čerpáme z literatury, internetu. Tady v Kadani jsme dokonce měli úžasnou prohlídku města s historikem Petrem Hlaváčkem.