Místo promyšlené modelářské stavebnice patnáct archů vlnité lepenky a dvě plechovky lepidla. Jakub Majerčík, který studuje kadaňskou „průmyslovku“, si s tímto materiálem vystačil. Přetvořil ho v národní fotbalový stadion, čímž splnil zadání celostátní soutěže. Pokud jeho model vyhraje, má vyhlídky na výhru za 25 tisíc korun.

„Doma jsme na čas vystěhovali jídelnu, abych na něm mohl dělat,“ usmívá se Jakub, který studuje třetím rokem obor pozemního stavitelství. Práce mu trvala dva měsíce. Využil při ní poznatky a propočty, které berou ve škole. „Pyšný jsem na nosný systém střechy – zastřešení pomocí nosných vazníků,“ přiblížil Jakub, s čím se nejvíc potrápil.

Přestože má model nad vchody znak českého lva, vychází z britského návrhu národního fotbalového stadionu. Zmenšený je v poměru jedna ku dvěma stům a ve skutečnosti by se do něj mělo vejít padesát jedna tisíc návštěvníků.

Celostátní soutěž s jasným zadáním vytvořit národní fotbalový stadion vyhlásil již počtvrté Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO–KOM a pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

„V předchozích ročnících vytvářeli studenti kopie již existujících světových či regionálních staveb,“ přiblížil letošní výběr tématu zástupce pořádající společnosti Pavel Sobol. „Přišel čas, aby zapojili i své architektonické cítění, projevili kreativitu a vytvořili něco úplně nového,“ dodal.

Výzvy se chopilo patnáct středních stavebních škol z ČR, mezi nimi i Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kadaň.
Jestliže Jakubův model obstojí, může se těšit na dar podle vlastního výběru. Za první místo je 25 tisíc, za druhé deset a třetí je honorováno pěti tisíci.

O pořadí rozhodně odborná porota v průběhu června.