Strupčice si díky internetové aukci připsaly na své konto další úspěch. A to v podobě tří miliónů korun, díky nimž nezdraží prodej osmnácti nových parcel pro výstavbu rodinných domků, které bude nutno před prodejem zasíťovat.

Jedná se o pozemky v lokalitě Pod tratí. Podle rozpočtu měla kanalizace, přívod elektřiny, vody a vybudování komunikací vyjít na 9,8 miliónů korun. Ve výběrovém řízení nabídla jedna z ucházejících se firem, že práce provede za 8,7 miliónů korun. Internetová aukce však cenu dokázala stlačit ještě níže. Firmy se tak dlouho vzájemně „podhazovaly", až se dostaly na výsledných 6,93 miliónů korun.

Strupčice tak navázaly na svůj loňský úspěch, kdy hledaly dodavatele na obnovu rybníka. Právě tehdy starosta Luděk Pěnkava objevil kouzlo internetové aukce, díky níž hned napoprvé ušetřil čtyři sta tisíc korun.

Jen opatrně…

Nový přístup se v nedávné minulosti rozhodl vyzkoušet i Chomutov, a to při hledání dodavatele zemního plynu pro město. „Dosáhli jsme desetiprocentní úspory, což je asi dobrý výsledek, ale mé dojmy byly rozpačité," zkonstatoval náměstek primátora Jan Řehák. Z dvaceti obeslaných dodavatelů se totiž přihlásilo jen šest, z nichž dva navíc nesplňovali podmínky, takže se aukce nemohli zúčastnit. Soutěž tedy byla zúžena na čtyři zájemce. „V koutku duše jsme doufali, že dojdeme ještě k lepší ceně, kvůli chudé účasti se tak ale nestalo," dodal náměstek. V aukci, v níž zvítězila společnost Pragoplyn a. s., Chomutov uspořil více než 292 tisíc korun.

Podle představitelů Chomutova a dalších měst se elektronické aukce hodí spíše pro výběr dodavatelů energií, kde lze očekávat podobnou kvalitu, nikoli však pro investiční akce, kde může být sleva ošidná. „Když výrazně stlačíte cenu, stlačí se i kvalita. Může z toho být nakonec nekonečný reklamační boj," obává se tajemnice Městského úřadu v Klášterci nad Ohří Lenka Antolová. Dodavatele město vybírá prostřednictvím otevřených výběrových řízení. Internetové aukce by ale prý mohly být tématem pro příští rok, kdy bude shánět dodavatele elektrické energie pro budovy městského úřadu a příspěvkových organizací.

„Nebráníme se aukcím v oblasti energetiky, v investicích mi to ale nehraje," řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Když máte dobrý projekt, měl by odpovídat nákladům. Pokud tedy cena klesne o dvě třetiny, byl to nadhodnocený a tedy špatný projekt," míní. Kalkulace za investiční akce tedy mají nadále vycházet z klasických výběrových řízení.

Jirkovský starosta vůbec nevidí důvod, proč se do elektronických aukcí pouštět. Například i kvůli platbám za jejich administrátora.

Přes opatrný postoj měst, která se ve většině případů obávají ošizené práce, vidí starosta Strupčic svůj poslední tah jako úspěšný. „Samozřejmě nás to nutí lépe si práce ohlídat, aby stavba splnila požadavky," uvedl. Podle jeho slov to ale stojí za to.