Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strupčice na webu vydražily lepší cenu za obnovu rybníka

Strupčice - Díky elektronické aukci ušetřila obec 400 tisíc korun na jediné investiční akci. Chce v tom pokračovat.

20.10.2011 1
SDÍLEJ:

Starosta Strupčic Luděk Pěnkava u rybníka, který obec upraví za lepší cenu díky elektronické aukci.Foto: Eva Dušková

Rychlé, průhledné a velice výhodné. Elektronická aukce veřejných zakázek dokáže městům a obcím ušetřit spoustu peněz. Naposledy se o tom přesvědčily Strupčice.


Během klikacího souboje, který trvala tři čtvrtě hodiny a zúčastnilo se ho šest přihlášených firem, totiž spadla cena za stavební práce ze sedmi set na tři sta tisíc korun. 
„Byl to docela adrenalin,“ směje se starosta Strupčic Luděk Pěnkava.

Princip aukcí je poměrně jednoduchý - skrz elektronickou aplikaci se firmy dostanou do prostředí, ve kterém se pak jako konkurenti navzájem„podhazují”, tedy nabízejí stále výhodnější nabídky. A nejde o to se trefit přesně do vyměřeného času, jakmile někdo dá nižší nabídku, čas pro podávání (snižování) nabídek prodlužuje o dalších pět minut. Vítězí tedy opravdu ten, kdo nabídne nejméně, tedy kdy to už ostatní vzdají.

Zakázkou, o kterou se stavebníci utkali, je obnova rybníka v Sušanech, části Strupčic. Obec získala čtvrtmilionovou dotaci z Programu obnovy venkova Ústeckého kraje. „Kvůli snížení nákladů budeme část dotace vracet, ale pro nás je důležitá celková úspora,“ komentuje výsledek dražby starosta Pěnkava.
Obec nejprve oslovila šest firem, které zaslaly své nabídky. Nejnižší byla na 700 tisíc, nejvyšší dokonce dvojnásobná. Pak Strupčice přistoupily k aukci, a co se nestalo - i firma, který měla původní rozpočet spočítaný na 1,4 milionu korun byla ochotna jít až na částku 545 tisíc korun! Nakonec zvítězila firma Jiří Kejř ze Všestud, která nabídla nejméně - 300 tisíc korun. Původně nabízela práce za 714 tisíc.

Včera už se nám nepodařilo zástupce firem kontaktovat, sám Jiří Kejř je podle pracovníků společnosti nemocný a nebere mobilní telefony.

Aukci pro Strupčice zajistila specializovaná firma, s níž hodlá obec spolupracovat i nadále. Starosta si je vědom, že tak velké úspory se ale nedají čekat u každé zakázky: „Tentokrát šlo o zemní práce jako je odbahnění rybníka, odtěžení popraskaných betonových hrází a úprava břehu lomovým kamenem. To je něco jiného než stavba, kde je potřeba materiál, na tom se tolik ušetřit nepodaří,“ dodává Pěnkava.

Autoři: E. Dušková, J. Dušek

Autor: Redakce

20.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Jirkovanku obtěžuje bývalý přítel. Vyhrožuje, že jí ublíží

Chomutov - Mladík nerespektuje ani soudní zákaz přiblížení k obydlí ženy. Dokonce už byl za podobné chování nedávno odsouzen.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Ježci nabírají kila. Zvládnou to i bez lidí

Chomutov - Lidé často v dobré víře odnesou ježka do záchranné stanice, přestože pomoc nepotřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení