Ze čtyř stromů, které obklopují kašnu na chomutovském náměstí 1. máje, tři skomírají. Jejich kořeny trpí ve stísněném prostoru a trápí je nedostatek vláhy. Město je proto nechá pokácet.

"Stromy jsou ve špatném zdravotním stavu. To se projevuje prosycháním korun,“ poukázala na zjevné známky toho, že třešně křovité strádají, vedoucí odboru životního prostředí Jana Hladová. K tomu se přičítá fakt, že se jedná o dřeviny s krátkou životností, které se přiblížily svému poločasu rozpadu.

Vlajky vlají u jirkovských škol. Vedení města věří, že budou mít výchovný efekt
V Jirkově vlají prapory se srdíčky

Už dnes, v pondělí 6. listopadu, na náměstí nastoupí parta dřevorubců, která trojici uřízne těsně nad zemí. Okolí pařezů pak zarovná štěrkem, aby o ně lidé nezakopávali. Kořeny přes zimu zůstanou v zemi. „Jinak bychom museli rozebrat dlažbu o rozsahu několika parkovacích míst,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Tomáš Branda. „Tak rozsáhlé práce nelze dělat před Vánocemi, kdy náměstí připravujeme na vánoční program,“ doplnil Branda.

Kvůli kácení řidiči v pondělí ve spodní části náměstí nezaparkují. Podle ujištění mluvčího ale omezení nepřesáhne jeden den.

Stromy se na náměstí „vrátí“ nejpozději do května a opět půjde o třešně křovité. Mají menší vzrůst, kvetou, neplodí a tolik jim neškodí zasolení. Aby náměstí vypadalo pěkně, zasadí tam už vzrostlé stromy s obvodem kmínku kolem dvaceti centimetrů.

Chomutovský jezdecký klub ukončil jezdeckou sezonu.
OBRAZEM: Chomutovští jezdci se rozloučili se sezónou ve velkém