Tři stromy už mají přiklepnuté, další kašně či fontáně jsou památkáři nakloněni, jistá ale není. Stejně tak Kadaň jedná s památkáři o předláždění Mírového náměstí, kde je chůze po velkých valounech nepohodlná i pro mladé, natož pro starší občany. Proměny mají náměstí zpříjemnit, aby tam lidé chtěli trávit více času a centrum se nevylidňovalo.

Vize se opírá o dobové grafiky, které ukazují, že na náměstí kdysi stávaly tři kašny, a především také o studii architekta Zdeňka Černého. Co z ní půjde naplnit, je ale otázkou dalších jednání s Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem. „Už jsme vybojovali tři stromy, i když jsme jich chtěli pět až deset. Jsou potřeba, aby člověk mohl spočinout ve stínu. Náměstí se zalidní lépe, než když je to tam vyprahlé,“ zmínil starosta Jiří Kulhánek.

Plán zatravnění Mírového náměstí v Kadani z roku 1910Zdroj: FB Jiří Kulhánek

Plán zatravnění Mírového náměstí v Kadani z roku 1910.  Zdroj: FB Jiří Kulhánek

Kvůli klimatickým změnám, které budou zřejmě i nadále přinášet horká a suchá léta, by také město rádo získalo další vodní prvek. Ten by měl být spíše jednoduchý než historizující.

„Zatím je to v jednání s památkáři, nevíme, kam nám dovolí zajít,“ podotkl vedoucí odboru výstavby Jan Šerák. „Chtěli bychom ho umístit před radnici či směrem přes náměstí,“ doplnil Šerák.

Podle pracovnice ústeckého národního památkového ústavu Lenky Kotišové je šance, že by se další vodní prvek mohl doplnit. „Historicky tam kašny byly, takže by bylo asi dobře, aby se tam vrátily, a to i kvůli klimatickým podmínkám. Je to příjemný prvek,“ řekla Kotišová. „Nejdříve je ale potřeba, aby návrh projednala odborná komise,“ dodala.

Ilustrační foto.
Ministerstvo uvolní miliony na ekologii. Koupí elektromobil i cestu do pohádky

Přestože si vedení města přálo vysázet více než tři stromy, památkáři zůstali neoblomní. A to ačkoli starosta poukazoval na historický záměr radních z roku 1910, kteří chtěli náměstí osázet více než stovkou lip. „Ti lidé uvažovali stejně. Před první světovou válkou se od toho upustilo, záměr ale částečně došel naplnění v 50. letech minulého století, kdy byly po obvodu zřízeny záhony a vysázeny stromy,“ přiblížil starosta Kulhánek. Zeleň však vydržela jen pár let.

„Na třech stromech jsme se domluvili, protože na náměstí historicky nebylo mnoho stromů. V Kadani byly asi jen tři,“ namítla památkářka. „Náměstí bývala holá, aby byla přehledná a člověk zažíval atmosféru celku. Byly to shromažďovací plochy. Samozřejmě doba pokročila, a tak se hledají cesty, jak náměstí zpřístupnit, aby se tam lidé zdržovali,“ dodala pracovnice památkového ústavu.

Po dláždění se nechodí dobře

Součástí koncepční proměny má být i nasvícení a lavičky. Především ale také předláždění náměstí.

„Povrchy jsou z valounů, které nebyly precizně položené, a je problematické na nich chodit,“ uvedl vedoucí odboru investic. „Předláždění je tedy v jednání spolu s vodním prvkem,“ doplnil Jan Šerák.

Sličné hasičky z Libědic pokřtily charitativní kalendář
Hasí oheň i trápení, hasičky pomáhají krásou. Kadaň zažila velké setkání

Náměstí se proměňuje od začátku loňského roku. Město nechalo vyměnit dlažbu na obvodových chodnících a rozšířit chodníky v blízkosti radnice. Starou betonovou dlažbu na pěší zóně v ulici Jana Švermy navíc nahradila řezaná žula. Celkem se jednalo o investici za více než 20 milionů korun. „Máme hotovou pěší zónu a tři strany náměstí, ještě musíme dokončit východní stranu, která přiléhá ke kostelu. Začneme příští rok na jaře, hotová bude do léta,“ připomněl Šerák.

Poté bude možné pustit se po dohodě s památkáři do úprav centrální části.