Výbor pro bezpečnost se ve čtvrtek 11. ledna zabýval právě útokem z 21. prosince v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a také následným policejním zásahem. „Já jsem otcem dívky, která byla při tom masakru ve třídě, odkud neodešel nikdo zdravý. Buďto byli zabiti, anebo jsou se zraněními ještě v současné době –⁠ jako moje dcera –⁠ v Motole,“ řekl Jan Richter podle serveru Seznam Zprávy poslancům.

Jan Richter (ANO 2011).Poslanec Jan Richter na archivním snímkuZdroj: se svolením Ústeckého krajeRichter také vyjádřil kritiku směrem ke zdravotní péči, která se jeho dceři dostala. Její zranění totiž podle něj bylo vážnější, než jak jej policisté zprvu vyhodnotili.

„Moji dceru po čtyřiceti minutách převezli do Motola s tlakem 30, vykrvácenou. Jenom proto, že někdo na místě zásahu řekl: ‚Tady si někdo stěžuje na prostřelený zadek.‘ Tam byla prostřelená hlavní tepna. Má deseticentimetrový bypass,“ svěřil se Richter a dodal, že jeho dceru přenesli policisté v izolačním vaku před fakultu a poté na další shromaždiště, než si ji převzala záchranná služba.

Pátrací akce v Klánovickém lese - středa 20. prosince. Propojení mezi vraždou v Klánovickém lese a střelcem ve Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se stalo jedním z témat řady konspiračních teorií. Ty často stojí na zcela nesmyslných základech.
Dezinformátoři zneužívají masovou vraždu na fakultě. Šíří o ní spoustu nesmyslů

Poškození a pozůstalí mají podle něj málo informací, konkrétně s ním ani jeho dcerou fakulta dosud nijak nekomunikovala. Rektorku prý kontaktoval sám. „Dodneška se fakulta neozvala, jak to bude probíhat dál. Paní rektorka byla nadšená, že jí telefonuju, tak jsem očekával, že budeme dál v kontaktu. Dodneška se tak nestalo. Premiér Fiala v neděli u paní Tománkové řekne, že je se všemi poškozenými v kontaktu. No není. Ani se mnou nemluvil. Ani ministr vnitra nekomunikoval,“ doplnil Richter.

Špatnou komunikaci vytkl poslanec i samotné policii. Prý nechal na sebe kontakt na čtyřech různých místech, nikdo se mu ale neozval s nabídkou pomoci. Policie jeho dceru, pro kterou musel zajistit psychologickou pomoc, pouze druhý den po útoku přijela vyslechnout a zajímala ji pouze osoba střelce, řekl podle ČTK Richter. Nedostal ani informaci o tom, kde skončily dceřiny osobní věci.

Ředitel pražské policie Petr Matějček Richterovi přímo na výboru podle informací Seznam Zprávy slíbil, že prověří, jak policie informovala oběti a jejich příbuzné. „Osobně prověřím celý postup a spojím se s vámi, pane poslanče. A mrzí mě, že takhle to cítíte,“ řekl Matějček.

Záchranáři a policie pomáhají studentům a pracovníkům fakulty v Praze po střeleckém útoku.
Minuta po minutě: Jak postupovala policie při střelbě na fakultě. Ukázala video

Policie celý zásah prověřovala, podle vnitřní kontroly byl přiměřený, rychlý a profesionální a v souladu s předpisy. Výsledky představila na tiskové konferenci v úterý 9. ledna. Ředitel úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia Michal Tikovský uvedl, že zákrok vyhodnocovalo deset policistů, kteří hodnotili, s jakými informacemi policisté pracovali v daném místě a čase.

Policisté na své úterní tiskové konferenci vysvětlovali mimo jiné i to, proč zprvu ke zraněným neumožnili přístup zdravotníků. „Svědek mluvil o střelci v doprovodu ženy, což znamenalo možnost spolupachatele, bylo také třeba důkladně prohledat budovu kvůli možnosti existence nástražného výbušného systému," upřesnil Tikovský.

Situací se zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Té policie předala padesátistránkovou zprávu, která bude nezávisle přezkoumána - byť zatím nenašla důvod k zahájení trestního řízení.

Střelba na Filozofické fakultě v Praze
V budově Filozofické fakulty na Palachově náměstí v centru Prahy došlo ve čtvrtek 21. prosince 2023 odpoledne ke střelbě. Aktivní střelec zabil 14 lidí a pak i sebe, dalších 25 bylo zraněno, z toho 10 vážně.