Poprvé v novodobé historii Chomutova měli archeologové příležitost důkladněji prozkoumat, co je pod povrchem náměstí 1. máje. Je to díky stavebním pracím naplánovaným městem, které se neobejdou bez archeologického dohledu. Vědci tak měli dva týdny na to, aby prohlédli historické vrstvy ve výkopech a vše zdokumentovali.
„V hloubce přibližně jednoho metru jsme narazili na úroveň z doby vzniku náměstí, které vzniklo někdy ve druhé polovině 13. století. Byly tu náplavy ze štěrkopísku, na tom slabá vrstva jílu, na níž tehdy rozměřili náměstí a vzniklo tu tržiště,“ uvedl archeolog Jiří Crkal z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.
„Než jsme se pustili do výzkumu, nevěděli jsme, jak hluboko původní úroveň náměstí najdeme, protože se v centru Chomutova nikdy důkladněji nekopalo. Respektive kopalo se několikrát, ale ne do té hloubky a bylo to bez jakýchkoli velkých dozorů, takže bez dokumentace. Díky novým zjištěním jsme si ujasnili, jak náměstí vypadalo, když vzniklo a jestli tu bylo něco předtím. Už víme, že tohle náměstí vzniklo na zelené louce,“ popsal archeolog.
Ve výkopových jámách se mu podařilo nalézt také keramické střepy. „Jde o zlomky nádob z druhé poloviny 13. až počátku 14. století. Šlo o vyspělejší zboží lišící se od místní tradice“ uvedl Crkal. Podle jeho slov však nálezy na náměstí nejsou nějak mimořádné.
Úspěšnější byli archeologové na Husově náměstí a v Revoluční ulici, kde donedávna také prováděli výzkum. Bylo to v součinnosti s vodohospodáři. „Na Husově náměstí jsme našli pozůstatky hřbitova,“ přiblížil archeolog.
„Ten tam byl od počátku města, tedy od druhé poloviny 13. století, pohřbívat tam přestali kolem roku 1500. Hřbitov byl u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Věděli jsme, že tam je, až teď jsme ale mohli zdokumentovat profily a ujasnit si původní rozsah hřbitova. Objevilo se na nich celkem 22 hrobů či hrobových jam,“ přiblížil archeolog.
Dále tam vědci narazili na pozůstatky Mostecké brány, původního příkopu a na sklep domu zaniklého někdy v 15. či 16. století. V Revoluční ulici archeologové narazili na vodní příkop, hradby, pozůstatky zástavby ze 13. až 15. století. „Ve všech těchto částech se nacházely pochozí, vyrovnávkové a požárové vrstvy z 13. a 14. století, které přinesly velké množství především keramických nálezů. Jedním z nejzajímavějších byl stříbrný parvus krále Jana Lucemburského. Díky těmto nálezům víme více o osidlování Chomutova. Z hlediska středověké topografie to má docela zásadní význam,“ uvedl archeolog.
Stavební práce na náměstí se týkají modernizace rozvodů elektřiny. „Stávající jsou kapacitně nedostatečné pro pořádání kulturních a sportovních akcí,“ zdůvodnila vedoucí odboru vnějších vztahů Zuzana Kroutilová. Investiční akce dosahuje 4 milionů.