Hospodyňky finišují s pulírováním oken a odkládají prachovky, v troubách voní jeden plech cukroví za druhým a obchody praskají ve švech. Advent je v plném proudu a přípravy na vánoční svátky také.

NOVINKA V KLÁŠTERCI

Pokud si chcete dopřát odpočinek, zamiřte o stříbrný adventní víkend na nějakou pěknou kulturní akci. Bude jich spousta a všechny nechají nahlédnout do života našich předků.

V Klášterci se Vánoce v historickém stylu odehrály už několikrát, letos si ale město připravilo novinku. Tentokrát můžete na místním zámku nahlédnout do časů pompézního baroka.

„Bude to takové pásmo, kdy si budeme povídat o zapomenutých vánočních tradicích, třeba o tom, že advent má ve skutečnosti kořeny ve starověkém Římě,“ poodhaluje program organizátor Přemysl Kubišta.

KLÍNOVEC. První sněhová nadílka.
Klínovec už jede: Na sjezdovkách leží skoro metr sněhu

„A povídání vždy bude proložené zpěvem barokních koled v kostýmech,“ upřesňuje. „Vrcholem programu bude takzvaná Steckrovka, což je asi dvacetiminutový pelmel skladeb slavného skladatele Karla Steckra. Máme speciální nástroj, který nám nahradí všechny varhany, spinety a další dobové nástroje, takže to bude opravdu autentické,“ doplňuje Přemysl Kubišta.

Časům dávno minulým bude zasvěcený i víkend v Chomutově. Náměstí 1. máje se přemění ve staročeský jarmark. Můžete třeba navštívit věštce, který k pátrání v budoucnosti používá polínko nebo se pobavit u divadla.

MODERNÍ PŘÍBĚH Z POHÁDEK

"Jedno bude tradiční na téma Betlému a druhým je nevšední moderní příběh poskládaný z vánočních pohádek," přibližuje mluvčí Chomutova Tomáš Branda.

Součástí jarmarku bude i betlém z malovaných postav v životních velikostech. Nebude chybět ani něco dobrého na zub a na své si přijdou tvořiví návštěvníci. "Otevřou se jim dílny na vánoční ozdůbky," dodává Branda.

Vánoční ozdoby, malé hračky, výroba svíček a pochoutky na prohřátí pro malé i velké. Adventní čas můžete prožít i v trochu drsnějších podmínkách, třeba v horském areálu na Lesné. O co víc nebude sváteční pohodě přát počasí, o to větší to bude zážitek v historické kuchyni místního Krušnohorského muzea, kde se na litinových plátech staré pece smaží zelňáky a vzduchem voní pečený čaj a svařené víno.

Děti. Právě o jejich bezpečí a pohodlí v Klokáncích jde. Ilustrační foto.
Hrneček od celebrity nebo triko od umělce. Sbírka pro Klokánky pomůže i vám

I tady ale kromě těla potěšíte i ducha. Třeba v rukodělných dílnách nebo při povídání o životě Krušnohorců. „Povíme si jak přináší jmelí štěstí, jak se dříve zdobil stromeček a jak hospodyně zdobila vánoční stůl,“ přibližuje organizátorka programu Kateřina Herzánová.

Kdy co začíná:Barokní Vánoce v Klášterci – Neděle, od 17 hodin
Staročeské Vánoce v Chomutově – Sobota, Neděle od 10 do 18 hodin
Vánoce na Lesné – Neděle, od 13 do 16 hodin