Obyvatelé Chomutova si za poslední roky zvykli na pravidelná setkání s vedením města, kde se mohou podělit o své stížnosti a náměty. Nově se zavádějí také setkání se strážníky okrskáři.

„Rozhodli jsme se pro ně, aby byli strážníci více v kontaktu s lidmi, kteří žijí v daném místě a také proto, že při pravidelných setkáních s městem měli lidé dost námětů, které se týkaly veřejného pořádku,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Chomutov Petr Zálešák. „Se zavedením setkání se strážníky bude možné se jim věnovat zvlášť,“ vysvětlil.

Nápad vznikl díky několika schůzkám s občany Lipské, kde se nahromadilo v souvislosti s prostitucí větší množství problémů. Setkání se konala mimo pravidelné brífingy města. Strážníci na nich informovali místní o tom jaké problémy evidují a jaká přijali opatření, lidé přidávali své poznatky, takže se z toho vyvinula užitečná spolupráce.

První setkání se strážníky se uskutečnilo s obyvateli Kadaňské a Nových Spořic. V únoru čeká obyvatele ulice Dukelské, Křivé a další v lokalitě 9 (více v infoboxu dole).

Od června loňského roku je Chomutov z pohledu dodržování veřejného pořádku rozdělen do devíti lokalit. Každá má svého strážníka. Ve výsledku na ně dohlíží čtyři okrskáři.

Komu vadí, že se v blízkosti jeho domu potulují a pokřikují opilci, nebo že na lavičkách polehávají bezdomovci a sousedi nechávají běhat psy „na volno“, tomu stačí otevřít webové stránky městské policie, kde je mapka se zónami. Po rozkliknutí se zobrazí tvář strážníka okrskáře s telefonním číslem a seznamem ulic, nad nimiž dohlíží.

Městská policie tímto způsobem získává stále víc užitečných podnětů. „Nejvíc jich máme z lokality 4, která začíná na Březenecké a sahá až po Alešovu ulici,“ přiblížil Petr Zálešák. Obyvatelé z Horní Vsi si například stěžovali na to, že v jejich sousedství kdosi vyráběl drogy. Nejvíc stížností se týkalo toho, že se v místě volně pohybovali psi.

Aktivní jsou také lidé z Písečná a Zahradní. Vadí jim především chování mládeže, která popíjí před domy nebo před základní školou.

Chomutované si činnost okrskářů ve většině případů chválí, jak mnohokrát zaznělo na setkáních s městem. Dříve své stížnosti zasílali e-mailem a obvykle jim scházela zpětná vazba, jak se problém dořešil. Díky osobní zodpovědnosti okrskářů a nově otevřené možnosti vyříkat si problémy tváří v tvář, mohou lidé lépe ovlivnit dění ve svém okolí.

Kdy a kde se uvidíte příště

Únor (na radnici): Lokalita č. 9 (Na Moráni, Dolní Pražská, Ctiborova, Žerotínova, Raisova, Dukelská, Křivá, Vodní, Tovární) strážník Rudolf Svatoš,
Březen: (na radnici): Lokalita č. 1 (Palackého ul. a centrum Chomutova včetně náměstí 1. máje) strážník Filip Prokeš
Duben (ZŠ Heyrovského): Lokalita č. 4 (E. Krásnohorské, Sadová a další ul., oblast Horní Vsi) strážník Jiří Vaníček
Květen (ZŠ Zahradní): Lokalita č. 7 (Zahradní, Výletní, Růžová, Skalková, Pod Brízami, Borová, Písečná, Jirkovská) strážník Jan Novotný
Červen (Kino Svět): Lokalita č. 8 (Zadní Vinohrady, V. Nezvala, A. Muchy, T. ze Štítného, atd.) strážník Rudolf Svatoš
Září (ZUŠ): Lokalita č. 2 (Rokycanova, Nádražní, Wolkerova, Poděbradova, K. Světlé) strážník Jiří Vaníček
Říjen (ZŠ Březenecká): Lokalita č. 5 (Hutnická, 17. listopadu, Kyjická, Dřínovská) strážník Filip Prokeš
Listopad (ul. Dřínovská): Lokalita č. 6 (Kamenná, Školní pěšina, Kamenný vrch, Jasmínová, Březový vrch, Šípková) strážník Rudolf Svatoš

Další podrobnosti k lokalitám ZDE