První výplatní den probíhal v klidu. Příjemci dávek byli s poukázkami místo peněz smířeni.

„Vše probíhalo v klidu,“ potvrdil mluvčí magistrátu Tomáš Branda. U zadního vchodu v „Podkově“ stál hrozen lidí, kteří čekali na výplatu dávek. Mnozí z nich věděli, že místo části hotovosti dostanou „jen“ šeky, ale žádnou velkou nervozitu to nevyvolávalo. Když před více než rokem zabavoval dávky exekutor, napětí se dalo krájet, na parkovišti stála auta strážníků. Ve čtvrtek ale nic. „Nevím, jestli dostanu peníze a stravenky, ale je mi to jedno. Stejně většinu utratím za jídlo,“ uvedla jedna z čekajících. Své jméno ale říci nechtěla.

Lidé, kteří vycházeli, nové opatření města nechtěli komentovat, nebo tvrdili, že oni dostali veškerou podporu hotově. „Mně se to netýká,“ podotkl jen vycházející muž.

Město k výplatě poukázek přistoupilo tento měsíc poprvé. Chce zamezit zneužívání dávek u vytipovaných lidí, u kterých má podezření, že peníze utrácejí za alkohol nebo prohrávají v automatech.

Ti obdrží šeky, za které dostanou v obchodech jídlo, oblečení, školní potřeby pro děti nebo drogerii. Zatím město vytipovalo více než tři sta lidí, řadí tam i ty, kteří si nechtějí přivydělávat v rámci veřejné služby. Šeky přijímají desítky obchodů, včetně Penny a Tesca.