Věci veřejné (VV) zřejmě nepůjdou do komunálních voleb na Chomutovsku. A ani v jiném městě kraje. Vedení strany totiž odebralo klubu v Ústeckém kraji licenci. Jeho předseda se chce odvolat.


Klub zrušen, deset lidí vyhozeno


Vedení strany zároveň vyloučilo deset lidí z Ústí nad Labem a Chomutova, uvedl server iDnes. O koho přesně šlo, nikdo upřesnit nechtěl. „Nebylo by to eticky dobré,“ uvedl místopředseda strany Josef Dobeš. Předseda strany Radek John v tiskovém prohlášení dodal, že audit, který si nechala strana udělat spaceiálně v Ústeckém kraji, prokázal propojení všech deseti lidí s „podnikatelskými sférami, které nemají dlouhodobě dobrou pověst v kraji“.

Krajský tajemník VV David Kádner včera nebyl na mobilním telefonu k zastižení a na otázky Chomutovského deníku do uzávěrky neodpověděl. Podle své asistentky byl v Praze, je pravděpodobné, že tam řešil právě současnou situaci.

Rozhodnutí o vyloučení „závadných“ straníků i o zrušení klubu padlo na pondělním zasedání rady Věcí veřejných. Podle místopředsedy Dobeše se radní rozhodli oproti zvyklostem ctít presumpci viny. „Domníváme se, že na politiky je potřeba klást přísnější měřítko než na občany,“ vysvětlil přísný verdikt.

Předseda ústecké organizace Věcí veřejných Josef Škoda se proti rozhodnutí odvolá. Jak Škoda včera řekl ČTK, rozpuštění organizace ho velmi překvapilo. Argumenty vedení strany podle něj nejsou pravdivé.


Půjdou do voleb?


Krajský tajemník Kádner již dříve Chomutovskému deníku potvrdil, že nová parlamentní strana určitě do komunálních voleb v okrese půjde. Teď, po odebrání licence, ale nemůže nikde v kraji sestavit kandidátku. I pokud by byla buňka obnovena, nemusí volby stihnout. Kandidátní listiny totiž musejí být odevzdané do 10. srpna.

Přitom šance by strana měla, v parlamentních volbách získala na Chomutovsku skoro jedenáct procent hlasů. Kdyby stejný úspěch zopakovala i ve volbách komunálních, třeba ve statutárním Chomutově by to znamenalo tři až čtyři zastupitele.