Matěj Drbohlav se živí jako jednatel společnosti, která obchoduje s nemovitostmi. V Chomutově je ale daleko známější kvůli kauze žhářského útoku na auto manželky bývalého náměstka primátora Chomutova Davida Dindy (Nový Sever). V té byl nepravomocně odsouzen za to, že měl skutek objednat u svého zaměstnance.

Soud mu za to vyměřil trest čtyři měsíce odnětí svobody s podmíněným odkladem na jeden rok a dále peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun.

V politice se dnes jedenatřicetiletý Drbohlav začal angažovat před komunálními volbami v roce 2018, kdy se snažil coby manažer do zastupitelstva Chomutova protlačit nově vzniklé hnutí PRO Zdraví a Sport. To se nepodařilo. Později se stal krajským předsedou Trikolory pro Karlovarský kraj, vystoupil ale před loňskými komunálními volbami, aby se stal manažerem Okamurovy SPD v Chomutově. Dále se stal předsedou strany PRO v Ústeckém kraji.

Matěj Drbohlav
Soud rozhodl: politik Drbohlav si objednal žhářský útok na auto náměstka

V čele PRO stojí Jindřich Rajchl - bývalý politický aktivista, politik, právník a bývalý fotbalový funkcionář, který mluví o pádu vlády, šíří dezinformace a zpochybňuje západní směřování Česka. Pod jeho vedením strana zorganizovala několik protivládních demonstrací na Václavském náměstí v Praze a například v březnu se jeho stoupenci pokusili napodobit útok na Kapitol, když se snažili vniknout do Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku. Rajchl také vyhrožoval neomezenou blokádou vládních budov, pokud vláda nevyhoví jeho těžko splnitelným požadavkům nebo nepodá demisi. Nic z toho se nestalo.

Spolek Milion chvilek pro demokracii upozornil, že Rajchl vybíral peníze od příznivců na protivládní demonstrace prostřednictvím netransparentních účtů, ačkoli strana svůj transparentní účet má. Není tedy jasné, jak a nač jsou prostředky využívané.

K obhajobě v případu zapáleného automobilu se připojila bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Archivní foto
Drbohlava hájí už dvě advokátky. Přidala se exministryně spravedlnosti Benešová

Poněkud problematické momenty vystupují i z politikovy minulosti, jedná se především o propojení s kontroverzními osobnostmi. Byl například pravou rukou fotbalového bosse Františka Chvalovského, který byl v roce 2011 odsouzen za stamilionové úvěrové podvody. Když působil v Klausově Trikoloře, měl být spojkou mezi hnutím a jedním z pražských kmotrů, lobbistou Tomášem Hrdličkou.

Mohlo by vás zajímat: Lavičky, květiny, mlatové cesty. Zoopark promění hlavní trasu v promenádu

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová