Dvě stovky za hlas a dvě stovky na večerní útratu. To měla být „taxa" pro chomutovské Romy za to, že zvolí konkrétní stranu. Taková prý byla praxe na páteční zábavě u klubu Roxy na sídlišti Písečná.

„Akce probíhá tak, že lidé dostávají nejdříve občerstvení, pak předvyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní „ochranka" nakládá do aut a odváží," hlásili lidé z iniciativy Nechceme žít v Palermu.

Kdo měl kupovat hlasy?

Nejprve se mluvilo o tom, že akci mají na svědomí komunisté. "Od několika na místě přítomných lidí jsme dostali informaci, že akce je pod záštitou místní KSČM. Hlasovací lístek nám ale nikdo z modré obálky nevyndal, a tak nemůžeme tuto informaci potvrdit," uvedla v první zprávě Tereza Dvořáková, mluvčí iniciativy. Později však aktivisté ze svého facebooku větu o spojitosti s KSČM smazali. "Je to naprostý nesmysl, nic takového napořádáme ani nepodporujeme," uvedl tehdy předseda místní KSČM Jaroslav Komínek.

Po osmé večer vydali "Palermáci" další zprávu. Podle nich byla informace mylná. "Snažili jsme se přímo v terénu zjistit bližší informace. S těmi jsme seznámili také šéfa místní KSČM Jaroslava Komínka. Informovali jsme jej, že ačkoliv si většina z těch, kdo byli manipulováni, myslela, že jdou volit právě KSČM, skutečnost byla jiná," uvedla mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková, aniž by to upřesnila. "S nově získanými poznatky seznámíme Policii České republiky," uvedla pouze. 

Chomutovskému deníku se podařilo získat podobné informace i z dalšího zdroje. Hlasy prý neměly připadnout komunistům, ale jiné straně. Ćlověk, který to Chomutovskému deníku řekl, se tio dozvěděl od policistů, u nichž byl také podat trestné oznámení. "Ale stranu jmenovat nechci. I policisté to měli spíš z druhé ruky, že členky volební komise slyšely pár lidí, jak se o tom baví," nechtěl spekulovat náš zdroj. "Postěžovali si také, že jim je to jasně, co se na Písečné děje, ale když přijdou dovnitř ROXY ve stejnokroji, tak toho samozřejmě moc nezjistí."

„Proč to jako fotíš?"

Zábava začala před klubem chvíli před zahájením voleb. Romové (a jen Romové!) dostávaliu venkovního stánku zdarma jídlo a pití, uvnitř pak probíhala dětská diskotéka. Reportér a fotograf Chomutovského deníku se byli na místo podívat. Čtěte reportáž níže:

Krátce po půl třetí je okolo klubu opravdu nebývale hodně Romů. Možná dvě stovky. A přicházejí další, některé sem přiváží taxíky. Další zase odcházejí. Okolo navíc krouží několik lidí z „ochranky", kteří monitorují všechny podezřelé. „Proč to jako fotíš," přispěchají dva z nich k našemu fotografovi, jakmile ho spatří. Když přijdu k nim, dají se se mnou do řeči. Že si tu někdo kupuje hlasy? To je prý nesmysl. „Proč by to někdo dělal? To je přece moje věc, koho budu volit," říká jeden z Romů.

Před klubem Roxy na sídlišti Písečná začala těsně před volbami romská zábava. Dochází tu ke kupčení s hlasy?Za chvíli přichází další. Když se jich ptám, jestli je akce spojená s volbami, jejich historky se rozcházejí. „Když děláte mítinky vy, tak je to normální. Když ho udělají Romové, tak hned hledáte špatnosti?" diví se jeden. „Je to normální zábava. Majitel si chce udělat reklamu, aby mu do klubu chodilo víc lidí," říká jiný. Pokládám tedy přímou otázku. „Dvě stovky za hlas? To by někdo potřeboval miliony. Vždyť koukněte, kolik je tady lidí. Tak tři stovky," mává rukou Rom v modré bundě. Na to by stačilo několik desítek tisíc.

Když se ptám, jestli tedy můžu dovnitř, ošívají se. „Se mnou ne, zeptejte se majitele." – „A dovedete mě k němu?" – „Já ne, běžte tam a zeptejte se," zní skoro trojhlasně. Když ale opravdu vyrazím ke vchodu klubu, jdou za mnou, div mi nedýchají na záda.

"Vy sem nepatříte. Jste bílej…"

Majitel klubu točí ve stánku pivo. „Vy sem nepatříte," řekne, sotva mě spatří. „A vy taky ne," otočí se na ženu vedle. Proč? „Jste bílej. Tohle je romská zábava," říká, aniž by hnul brvou. Zástup Romů mě provrtává očima. Když se ptám, jestli můžu dovnitř, nejdřív odmítají. Prý jsou uvnitř děti. „Byl jsem na spoustě akcí, kde byly děti," utrousím a odcházím. Majitel nakonec kývne. „Ale s doprovodem."

Dovnitř mě vede Rom v modré bundě, který se mnou předtím mluvil. Za mnou ještě cupitá mladá Romka, zřejmě maminka některého z dětí. Chce prý ohlídat, abych uvnitř nic nefotil. Je tu několik místností, v jedné z nich opravdu probíhá dětská diskotéka. Neprošel jsem všechna zákoutí, ale na první pohled tu nic podezřelého nevidím. „Vidíte, nemáme co skrývat," usmívá se žena.

Vycházím ven. Zástup Romů se evidentně o něco zvětšil. Když přecházím parkoviště, slyším se smát jednoho přicházejícího muže. „Kam mám jít volit?" Je to vtip nebo se doslechl o rychlém výdělku? Zaslechnu i šepot o dvou stovkách. Jenže zase – přinesl jsem tu zprávu já nebo to tady takhle prostě chodí?

Jen zábava nebo trestný čin?

Policie na první dotaz Chomutovského deníku uvedla, že jde jen o hudební produkci povolenou městem. S volbami prý nemá nic společného. Odpoledne už se ale začala případem zabývat vážněji. "Prošetřujeme oznámení na možné ovlivňování voleb v Chomutově.  Více informací k tomu zatím říci nemůžeme, šetření je na začátku," uvedla mluvčí policie Alena Bartošová.

Lidé z iniciativy Nechceme žít v Palermu ale chtějí dát celou věc prošetřit. „Ve spolupráci s kolegyní z hnutí PRO Chomutov, která byla rovněž na místě, odpoledne podáme trestní oznámení," uvedla Tereza Dvořáková, mluvčí iniciativy. Později večer potvrdila, že oznámení opravdu podali.