Každý den stejná otázka. Mám to vzít okolo lidušky? Trefím dneska zelenou nebo budu zase jako trubka stát dlouhé minuty na červené a ladit v rádiu nějakou uklidňující písničku? Kdo z Jirkováků v poslední době tohle dilema neřešil…?

Vy, co nejezdíte přes Jirkov, vězte, že u lidušky nám staví nový kruhový objezd. A provoz tu řídí semafory. A byť jsou kruhák i semafory stoprocentně třeba, na frustraci mi to neubírá.

Pochopte – bydlím na sídlišti v centru města. Takže buď mě stopka chytne dvě minuty poté, co vyjedu z domova nebo naopak kousíček od vytouženého gauče. Nespěchám, jen nemám rád čekání. A to už člověka donutí přemýšlet trochu strategicky…

Když se chci semaforům vyhnout, zbývá v úvahu jen o dost delší trasa. Okolo Tesca, po Dvořákovce, přes Ervěnice a pak se napojit na Chomutovskou.
Neřeším čas – možná bych byl doma dřív, než kdybych čekal na zelenou. Nemám to změřené. Každopádně při objížďce se nenudím, nečumákuju ve frontě aut, nemlátím hlavou do volantu. Jedu si, kličkuju mezi chodci v Ervěnicích, brzdím u přechodu nad Tescem a házím očko na rychlost na měřící tabuli ve Smetanových sadech. A většinou se už rovnou zastavím v Tescu pro pivo, abych za něj zase necáloval o dvacku víc ve vietnamské smíšence.

Přiznávám – už třikrát jsem to před semafory radši otočil a vzal to objížďkou. To když jsem zelenou nestihl a červená naskočila těsně přede mnou. Zrovna předevčírem jsem tu zelenou viděl už z dálky, ještě i koncová světla aut přede mnou… Jenže mé akceleraci překážel modrý peugeot plazící se přede mnou čtyřicet. Raketomet do světlometů! (kolegové se mi teď smějou, protože se někde dozvěděli, že ve skautu jsem měl přezdívku Klíďa).

Nemám prostě nervy s klidem sedět za volantem a koukat, jak si to pomaličku šinou auta z centra, pak dlouho nic, pak auta z druhého směru, pak zase dlouho nic a pak… ARGHH!

Přesto to každý den zkouším. Přece to tak nemůže být věčně. Jednou tu zelenou chytím a projedu to krásně, plynule…

Stalo se to asi dvakrát.

A asi tisíckrát jsem stál na červené jako trubka, ladil rádio a mlátil hlavou o volant…