Novák ve stížnosti upozorňoval například na údajně opomenuté důkazy, nepřiměřenou délku trestního stíhání, příliš přísný trest a porušení práva na obhajobu. „Námitky vznesené v ústavní stížnosti však již stěžovatel uplatnil v řízení před obecnými soudy, které se s nimi ústavně konformním způsobem vypořádaly v odůvodnění svých rozhodnutí,“ uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.
Okresní soud v Chomutově uložil Novákovi v roce 2010 dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Ústecký krajský soud ale trest zpřísnil na čtyři roky vězení. Novák s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav nástup do výkonu trestu oddaloval. Loni na jaře jej však policie zatkla a převezla do věznice kvůli podezření, že uprchne do Spojených států.
Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek (tehdy asi 43 milionů korun) Petru Schmelovi.
Podle obžaloby ale peníze neskončily u Schmela, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových. Novák se hájil tím, že peníze dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku od kyperské firmy.
Novák býval považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 vedl chomutovskou radnici. Mezi lety 2000 a 2006 hájil zájmy Chomutovska v Senátu a zasedal ve výkonné radě ODS.