Palčivým problémem, který doslova pije krev obyvatelům měst, představují štěnice. Dezinsekční firmy je hubí každý den a zkušenost s nimi má nejedna domácnost.

„Štěnice jsme nechali stříkat už čtyřikrát za dva roky. Stojí to spoustu peněz a je to pro ostudu, když někam jdete, jste poštípaná a máte to vysvětlit,“ posteskla si Jana Vaicová z chomutovského sídliště Zahradní. „Hlavně nikdy nevíte, jestli to někdy skončí, protože tu žijí podivné existence,“ dodala.

Dva roky stále dokola

Komentáře na sociálních sítích také napovídají, že mají mnozí s drobným a nezdolným hmyzem zkušenost. „Nám na SNP dělají postřik každé tři měsíce už dva roky kvůli stejným rodinám, které si myslí, že stačí umýt linku jarovou vodou a koberce taktéž,“ postěžovala si na Facebooku Andrea Hausdorfová. „Dnes zrovna má být preventivní kontrola. Když dělal pán postřik, čekala jsem i s kočkou na balkoně asi patnáct minut,“ doplnila. „My radši odcházíme na noc pryč a větráme, když se dělají postřiky,“ uvedla Kateřina Olišarová z Chomutova.

close Dospělé štěnice na kůži info Zdroj: ČTK zoom_in

Dospělé štěnice na kůži.  Foto: ČTK

Podle odborníků se problém se štěnicemi na Chomutovsku týká všech největších sídlišť od Březenecké po Jirkov. V Kadani je to například ulice Chomutovská. Na Mostecku se problém netýká jen Chanova a Janova, které platí za sociálně vyloučené lokality, ale i sídlišť Stovky, Šestistovky a Sedmistovky. „Špatně se to říká, ale je to kvůli lidem, kteří nedodržují doporučení firem. Štěnice pak pronikají dál, například do městské hromadné dopravy,“ uvedl Petr Kučera z mostecké společnosti DDD Lenka Kučerová.

Firma dokonce začala pracovat na migrační mapě štěnic. „Chtěli jsme zjistit, jak se posouvají do středu města,“ doplnil. Nakonec ji ale přerušila, protože se štěnicemi „živí“ stále více nových dezinsekčních společností a nemá tak možnost získat stoprocentní přehled.

Štěnice je nepříjemná zejména kvůli tomu, že saje krev, což je její jediná potravní složka. Útočí zpravidla v noci, lidem se pak na těle objeví štípance. Zbavit se jí není snadné, jedna samička je navíc schopná za svůj život zplodit více než pět set dalších jedinců.

Podle Karla Bechyně, který se na Chomutovsku zabývá hubením hmyzu už čtyřicet let, problém se štěnicemi za posledních deset let výrazně narostl. „Je tak o dvě stě procent větší. Bohužel je to širší problém, kdy nejde jen o to, že se vyskytl brouk a jde se hubit,“ míní. „Příčina je v sociálním systému, který umožňuje zvláštním lidem vegetovat na sociálních dávkách. Je v lidech, kteří neumějí bydlet a neumějí se chovat. Ničí to společenství vlastníků a úplně normální lidi,“ poukazuje.

Zapojit se musí všichni

Odborníci se štěnic zbavují s pomocí hloubkové dezinsekce ve dvou až třech cyklech s několikatýdenní prodlevou. Takový zásah může vyjít na tisíc až 1500 korun za jeden byt, v případě paneláku jde tedy o desítky tisíc ze společného fondu. Mnohdy i opakovaně.

Podle odborníků se problém dá řešit, pokud se nesnaží štěnice hubit jednotlivé domácnosti, ale plně funguje soukolí: společenství vlastníků pozve specializovanou firmu, vlastníci zajistí přístup do všech bytů a jednotlivci pak dodržují doporučení. „Stačí jediný člověk, který nespolupracuje, a jsou to vyhozené peníze,“ upozornil Petr Kučera.

Jak ale zařídit, aby se zapojili všichni? „Společenství si mohou do stanov výslovně zakotvit, že když někdo štěnice bude hubit ve své režii a způsobí jejich expanzi v domě, škody bude hradit,“ poradil Karel Bechyně páku, kterou lze působit na vlastníky.