Ani nepřízeň počasí neodradila Chomutovany od vykonání dobrého skutku. Ti těsně před Štědrým dnem vyrazili do zooparku, aby nadělili dárky také zvířatům, které tam žijí, a také psům a kočkám z chomutovského útulku.Přestože od ranních hodin vydatně pršelo dorazilo na statek vedle restaurace U Pratura na osmdesát lidí. „Většina jich dokonce přišla pěšky z nedalekých sídlišť, ale i z centra města," sdělila mluvčí zooparku Martina Pelcová. Ti, kteří nechtěli promoknout na kost, nastartovali své automobily a zajeli na statek aspoň autem.

Za pouhé čtyři hodiny se v zooparku naplnilo dárečky pro zvířata více než deset přepravek. Chomutované tak donesli zvířátkům nadílku o váze okolo dvou set kilogramů. „Lidé nosili jablka, mrkve, konzervy pro psy i kočky, piškoty, staré deky a dokonce i nějaký med," přiblížila Pelcová.

Jablka a mrkve tak na Štědrý den, ale i v průběhu svátků, udělaly radost především velbloudům, zubrům a dalším kopytníkům. Piškoty se rozdělily mezi medvědy a psy z chomutovského útulku. Těm patřily také všechny deky a konzervy, kterých nebylo málo. Některé z konzerv byly určeny také pro tamní kočky. Na medu si pak smlsli medvědi a částečně také ptáci a drobné šelmy. „Med totiž používáme jako pojivo pro různé směsi. Ptákům pomůže spojit zrní a semínka, drobným šelmám pak hezky spojí připravené maso," přiblížila Pelcová.

Odměnou pro všechny Ježíšky, kteří vyrazili v neděli na statek, byla ukázka lidových tradic. Děti i dospělí si tak vyzkoušeli lití olova, krájení jablíček a pouštění ořechových lodiček. Jako poděkování byl připraven také vstup do zooparku zdarma, ten ale kvůli nepřízni počasí nikdo nevyužil.

Na mláďata láká zoopark i v zimě

Také v zimním období se mohou návštěvníci zooparku těšit na nové přírůstky. Jedněmi z nich jsou nově narozená mláďata kozy kamerunské, která se narodila na statku před necelými dvěma týdny.Šest krásných kůzlátek si mohli návštěvníci prohlédnout právě poslední předvánoční neděli, pokud se zúčastnili nadílky pro zvířátka.

Koza kamerunská je nejmenší plemeno kozy domácí. V dospělosti dosahuje výšky jen třicet až čtyřicet centimetrů. Pro tuto kozu jsou typické krátké končetiny, krátké uši a obě pohlaví mají rohy. Jsou to přizpůsobivá a obratná zvířata s tvrdou konstitucí, snadno zdolávají náročnější překážky. V Čechách se proto často využívá k údržbě svahů vypásáním a jako oblíbené zvíře dětských koutků zoologických zahrad. Do Evropy se koza kamerunská dostala až ze západního pobřeží Afriky.

Nejen roztomilá kůzlata, ale téměř všechna ze 160 druhů zvířat Eurasie můžete však i přes zimu pozorovat v expozicích Podkrušnohorského zooparku, zazimovány byly jen některé druhy vodního ptactva.(r)