Tahle tradice vznikla v roce 1990 – chtěli jsme tehdy udělat na Vánoce něco neobvyklého a napadlo nás vyjít za město a ozdobit tam živý stromek. Tak jsme v hojném počtu začali na Štědrý den před obědem chodit do přírody. První rok jsme se jen tak prošli liduprázdnou krajinou (na Vánoce ráno mimo město opravdu skoro nikoho nepotkáte), kousek nad vodárnou v Havrdově rokli u lesního krmelce na jeden ze smrčků pověsili pár mrkví a jablek, popřáli si hezké svátky a šli domů. Maminky i manželky byly rády, že se jim jejich ratolesti (potažmo manželé) nemotají kolem přípravy kapra a salátu.

Příští rok jsme šli na stejné místo, navíc jsme ale přinesli něco na přilepšenou do krmelce – staré rohlíky, chleba, mrkev nebo jablko – ať i lesní zvířátka poznají, že jsou Vánoce. V dalších letech jsme tuhle lokalitu museli díky rozšiřující se nabídce erotických služeb kolem silnice číslo 7 opustit a hledali jsme jiný krmelec. Prováděli jsme „průzkum“ pod Partyzánem, na obou svazích Bezručova údolí, až jako nejvhodnější se ukázalo místo, kam vlastně chodíme dodnes – u jednoho z krmelců na pravém břehu Chomutovky. Tam se bude „lesní“ nadílka odehrávat i letos.

Po nadílce se vydáme údolím zpět po modré značce a kousek za začátkem cyklostezky (za přístřeškem) ozdobíme skupinku smrčků , aby i do údolí pronikla vánoční atmosféra. Stromky budou ozdobeny jak běžnými ozdobami, tak zavěšenou zeleninou a ovocem pro chlupaté čtvernožce a pernatce. Potom spojíme ruce v Gillwelský kruh a popřejeme si šťastné Vánoce. Na závěr ještě přijede na svých saních Junžíšek (skautská obdoba Ježíška) a rozdá pár
dárků.

Vyzýváme všechny občany, kteří se v době vánoční i povánoční půjdou do Bezručova údolí podívat, aby se také přidali a pověsili na stromky ozdobu, mrkev či kukuřici nebo něco podobného. V loňském roce měla tahle výzva poměrně velký ohlas – každý den přibylo pár ozdob a stromky byly opravdu slušně ověšené.

Ozdoby zůstanou v přírodě do prvního novoročního týdne, poté je uklidíme.

Sraz je v 9.00 hodin u Povodí Ohře.

Autor: Zbyněk Nejezchleba, Junák Chomutov