Učitelé chtějí upozornit na škrty ve školství, jež budou mít podle nich neblahý vliv na kvalitu výuky. Školám vadí také to, že chystané úspory tvrdě dopadnou na nepedagogické pracovníky, například asistenty, školníky či kuchařky.

„Stávkou chceme bojovat za zachování podmínek, ve kterých můžeme podporovat nadané i ty, kteří potřebují speciální péči. Možná, že může přijít někomu nesmyslné zablokovat na jeden den školu a tím i mnoho rodin. Nevymýšlíme si nové věci, nechceme lepší podmínky, dokonce ani neřešíme velikost učitelských platů. Nám stačí, když podmínky nebudou pro naše žáky horší, než jak tomu bylo v tomto školním roce,“ shrnul smysl stávky, do které se zapojí až 70 procent všech škol v republice, ředitel svitavské školy T. G. Masaryka Jiří Sehnal.

Některé školy se uzavřely zcela, v jiných je mimo provoz školní jídelna. I školy, které se dnes do stávky nezapojily, však upozorňují, že situace je v resortu velmi vážná, a pokud se nenajde řešení nynějších problémů, příští stávka může být ještě masivnější.

„S kolegy jsme se shodli, že pokud by požadavky, se kterými většina škol do stávky vstupuje, nebyly naplněny a bude případně vyhlášena nějaká další stávka, tak už bychom se zapojili aktivně,“ řekl Deníku například ředitel ZŠ a MŠ Lom Jaroslav Zajíc, jeho škola dnes funguje jako obvykle.

Deník stávku i nadále sleduje, další články najdete na našem webu během dne.


Nahrává se anketa ...