Podle odborářů se výroba v továrně, která v průmyslové zóně Triangle na Žatecku vyrábí pneumatiky, zastavila. Protest údajně podporuje většina z celkového počtu 1 100 zaměstnanců, aktivně se do stávky zapojilo téměř 200 lidí.

„Bojuji za vyšší mzdu. V okolí jsou nástupní platy pro operátory vyšší než v Nexenu. Začínají tam na 24 tisících, u nás je to teď 22 700 korun. Je vysoká inflace, vše zdražuje, chceme také přilepšení. Mám svoji práci ráda, mám ráda tuto fabriku, pracuji zde od začátku a doufala jsem, že tu vydržím až do důchodu. Ale chci vyšší plat,“ uvedla jedna ze stávkujících Monika Malečková, proč se přidala k protestu. „Firma se k nám nechová dobře, nejednají s námi,“ připojil se také Lukáš Holý.

Výroba se zastavila

Stávka začala v Nexenu v úterý 31. ledna v 8 hodin ráno. Po zhruba 15 minutách přišlo několik desítek stávkujících před továrnu a vyjádřilo svůj nesouhlas s postupem vedení firmy. Podle zástupců odborů se výroba v továrně zastavila. Stávkující se údajně zaměřili hlavně na strategické posty tak, aby výroba nemohla pokračovat. Poté část zaměstnanců odjela do Prahy protestovat před jihokorejskou ambasádu.

Odboráři uvedli, že půjde o časově neomezenou stávku, jejím cílem je přimět vedení Nexenu jednat a podepsat kolektivní smlouvu. O dohodu se odbory snaží téměř čtyři roky, prozatím bez výsledku, podle jejich zástupců s nimi vedení firmy nejedná, údajně je ignoruje, loni byla vyhlášena stávková pohotovost. „Je to poslední krok. Tolik arogance, tolik neúcty ze strany korejského vedení, to jsem ještě neviděl,“ pronesl šéf firemních odborů Pavel Rohel.

Odboráři z Nexen Tire v úterý 8. března 2022 demonstrovali před továrnou. Žádají podepsání kolektivní smlouvy a vyšší mzdy.
Odbory stanovily datum stávky v Nexenu u Žatce, oznámí ho tři dny předem

„Souhlas se stávkou a podporu vyjádřila nadpoloviční většina všech zaměstnanců. Aktivně se jich zapojuje téměř 200. Podpisem se ke stávce připojilo 191 lidí a další je následují,“ pokračoval Rohel.

Odbory požadují navýšení mezd o 8,3 procent, zvýšení příplatků za noční směny a víkendy a navýšení příplatku směnařům o dvě koruny. „Například operátor, který nyní bere 24 tisíc korun, by měl po navýšení zhruba o čtyři tisíce víc,“ přiblížil už dříve Rohel.

Pokus o smír skončil fiaskem

Jak dlouho stávka potrvá, není zřejmé. Odboráři i vedení firmy uvádějí, že chtějí jednat, ale například v pondělí, kdy se měla uskutečnit schůzka těsně před zahájením stávky, skočil pokus o smír fiaskem. Korejské vedení prý chtělo jednat jen s firemními odboráři, ti ale trvali na setrvání zástupců odborového svazu. A tak schůzka ani nezačala.

Vedení firmy se k aktuální situaci nevyjadřuje, jednatel společnosti v úterý protest zpovzdálí sledoval, uvedl jen, že s odboráři bude v kontaktu, s médii se ale bavit nechtěl.

Už dříve vydal pro MF Dnes prohlášení. „Některé podmínky ze strany odborové organizace jsou příliš velké a zdá se, že vyjednávání je vedeno spíše jako prostředek k obhájení její existence, než aby věrně odráželo potřeby a přání všech zaměstnanců. Rádi bychom v roce 2023 vedli seriózní a přímou komunikaci s odbory ohledně jejich mzdových požadavků,“ uvedl tehdy jednatel společnosti Kim Soo Cheol.

Odboráři z Nexen Tire v úterý 8. března demonstrovali před továrnou. Žádají podepsání kolektivní smlouvy a vyšší mzdy.
„Stávky se nebojíme. Konec lží, nejsme levná síla,“ demonstrovali lidé z Nexenu

Den, kdy výroba stojí, přijde údajně firmu až na 20 milionů korun. Podle vedení Nexenu jsou odbory vyzývány, aby zahájily seriozní jednání, podle něj ale nereagují na výzvy a nereflektují očekávání zaměstanců. Vedení firemních odborů naopak trvá na tom, že jednat nechce vedení společnosti, chová se arogantně, nereaguje na žádné pokusy o diskuzi. Firma trvá na jednání jen s odboráři z Nexenu, ti ale naopak setrvávají na tom, že chtějí spolupracovat s republikovými odborovými svazy.

Ke stávce část zaměstnanců v Nexenu přistoupila poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami. Podle odborářů bude stávka trvat tak dlouho, dokud vedení Nexenu nezačne jednat.