Téměř 90 milionů korun se investovalo do zázemí občanské vybavenosti v průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce. Slouží tu ubytovny, jídelna a nově také lékař. Na podzim skončí II. etapa výstavby, další rozšíření se zatím neplánuje. Rozvoj služeb mohou nastartovat soukromníci.

Výstavba zázemí pro zaměstnance i budoucí investory skončí po čtyřech letech. „Druhá etapa je těsně před dokončením, kolaudace je naplánovaná na třetí čtvrtletí letošního roku,“ potvrzuje Martin Pondělík ze správy Strategické průmyslové zóny Triangle. V současné době probíhá dokončování infrastruktury, maluje se vodorovné dopravní značení a kraj zanedlouho vyhodnotí výběrové zřízení na stavbu užitkového vodojemu.

Triangle City začal Ústecký kraj jako vlastník průmyslové zóny budovat na podzim 2016. Celkově se náklady za první i druhou etapu vyšplhaly na 89,5 milionu korun. Na místě bývalého vojenského letiště postupně vyrostlo deset samostatných objektů z mobilních buněk. Osm z nich slouží jako ubytovny se 128 plně vybavenými pokoji s vlastním sociálním zařízením, společnými kuchyňkami a kulturními místnostmi. „Celková kapacita činí 256 lůžek a je plně dostačující,“ doplňuje Pondělík.

Na konci roku 2019 v průmyslové zóně pracovalo 5 307 lidí ve třinácti aktuálně působících firmách. 

Slouží jim jídelna s kantýnou a zázemí občanské vybavenosti završuje administrativně prezentační budova. V nich sídlí od druhé poloviny července i praktický lékař. Stal se jím Libor Maryško.

„Poskytujeme odborné pracovně-lékařské služby, například se jedná o výkon preventivních lékařských prohlídek zaměstnanců z velkých i malých firem, prevenci ochrany zdraví před nemocemi z povolání, předcházení úrazům ve výrobní sféře,“ popisuje Maryško. Ordinace se nachází v ulici Průmyslová, kde je největší koncentrace výrobních závodů.

Původní plány na stavbu městečka byly smělejší. Měl tu vyrůst hotel, mateřská škola, obchody s potravinami a k relaxaci zaměstnanců park s jezírkem. S dokončením druhé etapy se projekt výstavby občanské vybavenosti v režii krajské příspěvkové organizace ale prozatím zakončuje.

„O třetí investiční etapě se výhledově neuvažuje,“ potvrzuje Pondělík. K využití zůstává volná plocha o rozloze pěti hektarů. Strategická průmyslová zóna Triangle je nabízí k prodeji pro menší investiční záměry. Další výrobní závody by tu vznikat neměly. Přáním kraje je rozšířit na zóně služby a centra pro výzkum a vývoj.

V Triangle City také slouží nejmodernější hasičská stanice v Ústeckém kraji. Její výstavba a vybavení vyšly na zhruba 130 milionů korun. V průmyslové zóně funguje od loňského dubna.