Zástupci i fanoušci chomutovského sportu si mohou oddechnout. Na pondělním zasedání rozhodli zastupitelé města o další finanční pomoci Pirátům Chomutov a FC Chomutov. Oba sportovní kluby si od města půjčily peníze, které měly splatit do konce tohoto měsíce. Svoje závazky ale nedokázaly plnit. Zastupitelé se přesto rozhodli, že budou vstřícní. Hokejisté dostali odklad, fotbalistům po letech přemlouvání odklepli prominutí dluhu.

Fotbalistům nahrála mládež

Chomutovský fotbalový klub si od města na jaře 2015 půjčil půl druhého milionu. Se splácením ale měl od začátku problém a nakonec dvakrát neúspěšně požádal o odpuštění dluhu, naposledy letos v lednu. Podle předsedy klubu Jiřího Čiháka nemá klub štěstí na sponzory, kteří by fotbalistům pomohli. „Podporují nás převážně soukromé firmy, které ani nejsou z Chomutova," poznamenal předseda na zastupitelstvu. „Přitom velká část naší práce spočívá v práci s chomutovskou mládeží," dodal Čihák.

Právě přínos a možnosti, které dává fungující klub mládeži, byly i argumenty zastupitelů, kteří hlasovali pro odpuštění dluhu. „Jestli pustíme seniorské áčko, znamená to pohřbít i mládež," podotkl zastupitel Karel Lipman. (NS)

Na přetřes se také dostala výše nájmu, kterou klub městu platí. Každý měsíc se jedná o závratných sedmdesát pět tisíc korun. „Nájem je drahý a pravdou je, že nikdo jiný o objekt stejně zájem nemá," vyjádřil se bývalý primátor Daniel Černý (Pro Chomutov), který návrh podpořil.

Pro odpuštění dluhu hlasovalo dvacet přítomných zastupitelů napříč politickými stranami včetně opozice. Proti byli čtyři, osm se hlasování zdrželo.

Piráti mají čas do jara

Výbušnější debata se očekávala u bodu, který měl jednat o prodloužení půjčky hokejovým Pirátům. Městu v současné době dluží dvanáct a půl milionu korun, které nedokáže klub splácet. Podle novopečeného generálního manažera Karla Adamíka stav komplikuje i vydařená letošní sezóna. „Jednala se o jednu z nejlepších sezón klubu vůbec, pravdou ale je, že byla mimořádně finančně náročná. Nejsme schopni platit," připustil generální manažer.

Další projednávání bylo ale už velmi krátké, nezabralo více jak pět minut. Zastupitelé vyjádřili radost nad tím, že v chomutovském klubu začal působit bývalý generální manažer zlínského hokejového klubu, který je považován za opravdového odborníka. Návrh schválilo čtyřiadvacet zastupitelů.

Proti odkladu splátek se vyjadřoval zejména David Palán (SZ) a na Adamíka měl i nepříjemné otázky. „Chtěl bych, abyste řekl, jaký máte v klubu plat a jakou vám dal garanci, že svůj plat skutečně dostanete," ptal se například zastupitel. Adamík, který je ve funkci od pátku, svůj plat nechtěl komentovat. Slíbil ale, že do jara klub situaci vyřeší. „Uděláme proto všechno," zakončil manažer.