Starostové všech velkých měst od Chomutova až po Vejprty své posty obhajují, často však proti sobě mají opozici silnější než dřív. Ve městech kandiduje historicky nejvíc stran a hnutí, v Jirkově či Klášterci je jich čtrnáct, v Chomutově jen o jednu méně.

Do komunálních voleb také poprvé vstoupilo hnutí ANO 2001. To má celorepublikově slušné preference, na druhou stranu v komunálních volbách se lidé hodně rozhodují podle kandidátů. Často je znají, ať už osobně nebo z jejich práce.

Přestože politika nadále zůstává především mužskou doménou, zastoupení kandidátek na listinách roste. V Chomutově dokonce (spolu s Karvinou) kandiduje rekordních 38 % žen.

Volební místnosti jsou otevřené v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin. Hlasovací archy by měl mít už každý doma, k dispozici však budou také ve volebních místnostech.

10 RAD: Jak nepromarnit volby.

Kampaně: Prezervativy, podtácky, bezdomovec jako živý plakát…

Kydání špíny ve velkém, které provázelo několikery minulé volby, se letos Chomutovsku naštěstí vyhnulo. Tedy ne úplně…

Bezdomovec a obecní měsíčník 

fotografie bezdomovce, který měl na zádech nášivku nadávající členům hnutí Nový Sever.Když pomineme různé pomlouvačné štěky v internetových diskuzích, nejagresivnější byla asi fotografie bezdomovce, který měl na zádech nášivku nadávající členům hnutí Nový Sever. Ta se šířila po internetu zhruba čtrnáct dní zpátky. „Zneužít v politické bitvě bezdomovce, který bojuje sám se sebou, aby přežil do dalšího dne, to chce pořádný kus odvahy. Hlupák zkrátka zůstane hlupákem…,“ komentovalo to hnutí stručně na svém webu.

Někdy to pořádně vře i na malých obcích. Třeba v Račeticích se starosta Vlastislav Hofman v obecním měsíčníku, který vyšel na začátku září, tvrdě opřel do protikandidátů a místní vyzval, aby je nevolili.

Prezervativy, hrdinové pod pivem

„U piva je každý hrdina. Hrdina jde k volbám“, které do hospod rozvezl Nový Sever.Kampaň se hodně přesunula do virtuálního prostoru, třeba chomutovský primátor Jan Mareš (ČSSD) si v létě pro svou prezentaci založil facebookový profil, strany využívaly sponzorované odkazy na sociálních sítích (například ODS, Nový Sever) stejně jako klipy na youtube (PRO Chomutov).

Zajímavé byly i předvolební předměty. Nálepky na auta (Nový Sever, PRO Chomutov) úplně novinkou nejsou. To třeba prezervativy, které v rámci kampaně rozdávalo hnutí ANO 2011 s nápisem „Ano, miluji tě“ či pivní podtácky se sloganem „U piva je každý hrdina. Hrdina jde k volbám“, které do hospod rozvezl Nový Sever, originální byly.