ODS opět vítězně

Občanští demokraté, kteří potvrdili svou dominanci a i v letošních komunálních volbách zvítězili, získali v zastupitelstvu stejně jako před čtyřmi lety šest křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. Pohodlnou většinu jedenácti hlasů jim zaručí koalice se dvěma zastupiteli za ČSSD a po jednom ze strany Starostové a nezávislí, Ano 2011 a KSČM. Nováček vejprtské politické scény, sdružení nezávislých kandidátů LNS, tak se čtyřmi mandáty míří do opozice.

Ustavující zastupitelstvo ve Vejprtech se uskuteční 10. listopadu. „Dohoda o koaliční spolupráci je podepsaná, probírali jsme i zastoupení ve vedení města,“ uvedla Gavdunová.

ČSSD s místostarostou

Tři křesla v pětičlenné radě obsadí ODS, kromě starostky v ní znovu usedne Petr Kratochvíl a nově Bohuslav Hoffman.

Ve funkci radního za ČSSD bude pokračovat v novém volebním období Josef Kadlec, získá navíc i post místostarosty. Ve volbách přitom jako lídr kandidátky neuspěl, do zastupitelstva se dostal až jako náhradník. Své místo mu přepustila stranická kolegyně Iveta Kugelová.

Poslední radní bude jediná úspěšná kandidátka hnutí Ano 2011 Miroslava Mocková.

LNS v opozici

Kritikou na vedení města za uplynulé období nešetřilo před volbami sdružení nezávislých kandidátů LNS v čele se Zbyňkem Ledvinkou. „Od začátku jsme deklarovali, že jsme opozicí vůči tomu, jak je naše město spravováno. Dvacet let jsem žil v Německu, kde jsem se seznámil s principy demokracie a poznal politickou kulturu. Po návratu do rodných Vejprt jsem zjistil, že nálada mezi lidmi není dobrá.,“ uvedl.

Založení sdružení nezávislých kandidátů LNS, které chce udělat pro město maximum, je podle něj důležitým krokem k nastartování pozitivních změn.

Peníze nenabízeli

Ledvinka přiznává, že zvolení zastupitelé za LNS jednali s dalšími úspěšnými kandidáty stran a hnutí o možnosti vytvořit ve Vejprtech vládnoucí koalici. Rezolutně však odmítá, že by za spolupráci sdružení LNS nabízelo peníze, jak se po městě povídá. „V žádném případě jsme nikoho neupláceli. Bavili jsme se pochopitelně o potenciálním zastoupení v městské radě, to je ale podle mě politicky korektní a legální,“ vysvětlil.

Jako opozice chce být sdružení LNS podle Ledvinky konstruktivní. „Pokud přijde koalice s rozumnými návrhy, jež budou ku prospěchu městu a jeho obyvatelům, určitě je podpoříme. Vedení města ale musí být připraveno, že budeme přísnými kontrolory. Peníze města musejí být vynakládány hospodárně a smysluplně. Dlužíme to ostatně i třetině voličů Vejprt, kteří nám odevzdali svůj hlas. Domnívám se, že právě správa města v čele s ODS tyto občany přinutila volit tak, jak volili. I proto vyjednání o eventuální koalici s občanskými demokraty nepřicházelo v úvahu,“ dodal.