Miloš Pavlík je starostou Údlic od roku 2006. Do vesnice se přistěhoval z Chomutova. Vztah k ní měl ale už dříve, protože hrál za Údlice od juniorských let fotbal a dnes sám trénuje mladé sportovce. Je mu 56 let, má dvě dospělé děti. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů.
Jak myslíte, že se lidem v Údlicích žije?
Myslím, že dobře, protože má dobrou polohu. Je to kousek od Chomutova, jezdí sem autobusy, takže dostupnost je oproti většině ostatních obcí v okrese na dobré úrovni. Nemáme tu některé služby, jako je třeba kino, ale díky tomu, že jsme blízko města, se lidé snadno dostanou za zábavou.
Je něco, co vás trápí a svádíte s tím boj?
Parkování je problém.
Tady na vesnici, kde má snad každý svůj dvůr?
Každý má dvůr nebo zahradu, ale parkuje před domem a na chodníku. Bylo i pár případů, že si sousedé nebo kolemjdoucí stěžovali, přivolali policii. Mně se ke každému případu volat policii nechce, nebylo by to dobré. Snažíme se lidem domlouvat.
V Údlicích rostou nové domky a podle obecních stránek, kde upozorňujete, že nemáte parcely na prodej, to vypadá, že poptávka převyšuje možnosti. Jak to vidíte vy?
Obec tu má pár pozemků vhodných k zástavbě, jsou v ulici Jirkovská, ale navazují na pozemky soukromníků a je potřeba to dát koordinačně dohromady, což se zatím nedaří. Nedohodli jsme se na ceně. Žádné pozemky na prodej tím pádem nemáme.
Podle územního plánu je rozvojová plocha v Údlicích tak rozlehlá, že by se vesnice mohla zdvojnásobit…
Většina těchto pozemků nepatří obci.
Jaké máte pro letošek naplánované největší investiční akce?
O největších investičních akcích budeme teprve rozhodovat na nejbližším zastupitelstvu. Potřebujeme opravit plot kolem mateřské školy, to je zhruba půlmilionová investice, pak pokračovat v obnově místních komunikací, máme stavební povolení na rekonstrukci komunikace Jirkovská - u okálů. Předpokládaná cena je 12 milionů korun. Připravujeme i další komunikace v Údlicích a revitalizaci Přečapel. V některých případech chybí jakákoli zpevněná plocha, je tam jen drcený asfalt. Komunikace jsou věc, na kterou si místní asi nejvíce stěžují.
Od Ústeckého kraje jsme za symbolickou cenu získali budovu, kde sídlilo integrované učiliště, a sportovní halu, kterou chceme částečně zrekonstruovat. Je to stavba ze 70. let. Tehdy se jednalo o jednu z nejmodernějších hal v republice, ale od té doby se na ni nesáhlo, takže je potřeba budovu zateplit a vyměnit okna, protože je energeticky strašně náročná. Je na to udělaný rozpočet nějakých 24 milionů korun. Máme přislíbenou dotaci 10 milionů.
Co plánujete s budovou bývalého učiliště?
Momentálně tam je kuchyň a jídelna pro základní školu. Proto jsme o budovu měli zájem, jinak by se žáci neměli kde stravovat. Získali jsme novější část, starou s dílnami si nechal Ústecký kraj. V naší části nově sídlí Krušnohorská svobodná škola, pronajímáme jí půlku patra. Je tam další prostor k pronájmu, ale představa zastupitelstva je, že bychom celou budovu chtěli přestavět na domov pro seniory nebo pečovatelský dům. Chceme udělat studii, a pokud bude výsledek splňovat naše představy, zadali bychom vypracování projektu pro přestavbu. To je ale na delší dobu.
Máte z dlouhodobějšího hlediska další plány?
Za zmínku by stála rekonstrukce koupaliště. To by také asi bylo potřeba. Je tam zastaralá technika a každý rok do toho dáváme strašně moc peněz. Lidé ho rádi využívají, je to nadstandardně velká plocha 30 krát 60 metrů, velký je i prostor okolo. Jezdí sem hodně i lidé z Chomutova. Je ale potřeba udělat studii a následně se rozhodnout, jestli do toho půjdeme. Komunikace a sportovní hala, ze které nám utíká teplo, jsou teď ale potřebnější investice než koupaliště.
Schválili jste deficitní rozpočet se schodkem 16 milionů korun. Čím je to způsobené?
Máme peníze z předcházejících let, kterými schodek pokryjeme. Není to tak, že bychom si řekli, máme peníze a teď to chceme utratit, ale jsou tu věci, které musíme udělat. Čím dříve, tím lépe.
Jak moc ovlivnil úřad covid?
Zatím se ho nedotkl.