Horská obec má nového šéfa. Ten dosavadní byl odvolán, protože podle zastupitelů špatně hospodařil a obec zbytečně zadlužil.
Dosavadní starosta Zdeněk Vokatý včera v poledne předal úřad svému nástupci.
Ve čtvrtek ho těsnou většinou odvolalo zastupitelstvo. A důvod? Poslal obecní kasu do mínusu a nesplácel faktury.
To ho stálo křeslo. „Důvody pro odvolání jsou stejné, jak bylo řečeno minule,“ řekl Deníku člen křimovského zastupitelstva Petr Tolar.
Jako zastupitel a předseda finančního výboru navrhoval odvolání Vokatého už v prosinci. Podle jeho slov si obec vzala úvěry bez toho, aniž by si vyžádala souhlas zastupitelů. Starosta měl také použít peníze z dotací na něco jiného, než na splácení úvěrů, na které byly určeny.
Dalším, kdo se ozval, byly různé firmy z Chomutovska. Křimov jim totiž dluží za faktury za provedenou práci, například za výstavbu kanalizace. Jejich zástupci své trampoty se solventností radnice popsali i na zasedání zastupitelstva.
Zatímco prosincové hlasování o setrvání ve funkci starosta „přežil“, to poslední pro něho dopadlo hůře. Ruku pro jeho odvolání zvedli čtyři zastupitelé, tři Křimovští byli pro jeho setrvání. Zastupitelů je celkem sedm, Vokatý tak byl odvolán nejtěsnější možnou většinou.
„Je to volitelná funkce a já byl odvolán,“ komentuje to exstarosta Vokatý, který byl ve funkci tři a půl roku. Přiznává, že obec má milionové dluhy, ale tvrdí, že by se splatily z chystané smlouvy na větrné elektrárny. Potvrzuje i nesplacené faktury. Na začátku prosince přitom ještě tvrdil, že vše je v pořádku a bez problémů
V obecní politice bude pokračovat jako zastupitel, kterým zůstal. Starostovského místa se nechce vzdát, na podzim bude podle svých slov kandidovat znovu.
Na tom samém jednání, kdy zastupitelé Vokatého odvolali, zvolili i nového starostu. Stal se jím už zmiňovaný Petr Tolar. Deníku řekl, že jedním z prvních úkolů bude stabilizace rozpočtu a jednání s věřiteli, kterým by měly být dluhy spláceny například formou splátkového kalendáře.
V Křimově se rozštěpila téměř jednobarevná vláda. Všichni zastupitelé, kromě jedné členky, byli zvoleni za KDU–ČSL.

Odvolaný starosta: „Myslím, že jsem chybu neudělal.“

Křimov – Z. Vokatý včera skončil jako starosta.

Souhlasíte s důvody pro vaše odvolání?
Dluh tam je, to je pravda, asi tři a půl milionu korun. Ale bylo plánované ho uhradit ze smlouvy kolem větrných elektráren, to by přineslo pět milionů.

Myslíte, že jste udělal nějakou chybu?
Neudělal. Nerozhodoval jsem sám, projednávali jsme to s místostarostou, dvakrát do roka musí zastupitelstvo schválit rozpočet a hlasování bylo bez problémů.

Zůstanete zastupitelem?
To určitě, budu i znovu kandidovat na starostu. Lidé to chtějí, podporují mě. Zkuste se zeptat někoho, na koho narazíte.