Nejméně od ledna 2014 do října 2015 byl totiž nejen ve funkci tajemníka úřadu, ale také členem krajského výboru KSČM. A to zákon o obcích nedovoluje.

Klášterecký starosta Štefan Drozd navrhl Krajskému úřadu v Ústí nad Labem Kohoutovo odvolání již v listopadu minulého roku. „Krajský úřad s mým návrhem souhlasil a 18. 12. 2015 ho potvrdil," dodává starosta Drozd. Dnes již bývalý tajemník se však proti tomuto rozhodnutí odvolal u Ministerstva vnitra ČR. To nyní potvrdilo správnost rozhodnutí krajského úřadu. „Vedoucím úředníkem městského úřadu by měl být člověk apolitický" dodal k tomu starosta Drozd.

K odvolání tajemníka starosta Drozd dodal: „Výběrové řízení na obsazení této uvolněné pozice vypíšeme v nejbližší době." Do doby než bude mít klášterecký úřad nového tajemníka, přebírá dle zákona o obcích jeho pravomoci starosta města.

Odvolaný tajemník, který byl v minulosti i zastupitelem za KSČM, za tím vidí politiku. „Jsem přesvědčený, že po pracovní stránce jsem vykonával funkci tajemníka dobře," řekl po svém odvolání Chomutovskému deníku Jaroslav Kohout. Tento krok Kohout vnímá jednoznačně jako politickou záležitost. „Po loňském odvolání starostky Kateřiny Mazánkové si mě nový starosta Štefan Drozd zavolal a řekl mi, abych z funkce tajemníka odešel," popsal situaci po změně ve vedení města. Na to prý Kohout reagoval tím, že by pro město chtěl i nadále pracovat. „Starosta Drozd dodal, že si mě na pozici tajemníka nadále neumí představit."

Objasnil také své působení v krajského výboru KSČM. „Já jsem do voleb řádně kandidoval a také jsem byl do výboru legálně zvolen. Když vyvstal tento problém, tak jsem na svůj mandát v krajském výboru rezignoval a v době, kdy se stal novým starostou Štefan Drozd, jsem již tuto funkci na kraji nevykonával," vysvětlil Kohout. „Bohužel zákon říká, že pokud člověk šest měsíců před nástupem do funkce tajemníka vykonával činnost která se v této souvislosti posuzuje jako porušení zákona, může být odvolán," uvedl Kohout. 

„Mohu říct jen to, že jsem se na radnici nedopustil žádného protiprávního jednání, ani hrubého porušení pracovních povinností. Je to dle mého názoru otázka chybného výkladu. Jde jasně o politickou záležitost v souvislosti s mým členstvím v KSČM," uvedl odvolaný tajemník. V současné době Kohout zvažuje další kroky. Proti rozhodnutí ministerstva již neexistuje žádný opravný prostředek. Jedinou možností zůstává podání žaloby u soudu. „Co vím jistě je, že se budu u soudu bránit odebrání mého osobního hodnocení. Ostatní až to proberu s právničkou," uzavřel Jaroslav Kohout.