Proč do toho šel? „Jsme ve svrabu, došlo na nejhorší," rozesmál se nejprve Kulhánek, když se ho na to Chomutovský deník zeptal. Vážně pak dodal, že politicky se nechce z okresu nijak vzdalovat. „Krajská politika je stále komunální, má totiž dopad na život v našem městě," vysvětlil jednoduše.

A právě podobně smýšlející lidi by rád viděl i na zbylých místech kandidátky. „Chceme ji sestavit z úspěšných a zkušených starostů a místostarostů z radnic našeho kraje," plánuje. „Ukážeme na pozitivních příkladech z praxe, že umíme řešit problémy našich občanů na komunální úrovni. A chceme tuto praxi přenést i na krajskou úroveň."

Úspěšný a zkušený to nakonec přesně sedí právě na Kulhánka. Dlouholetý a oblíbený starosta Kadaně i přes strmě klesající preference ODS vždy dokázal ve svém městě vyhrát volby, a to poměrně drtivě. Loni získal se svou stranou 43% hlasů. A to v době, kdy se třeba v Chomutově ODS ani nedostala do zastupitelstva.

Jeho volba tak byla více než logická. Nejprve ho spolu-straníci nominovali a také zvolili jako jedničku za Chomutovsko. Na úterním regionálním sněmu ODS byl pak zvolen lídrem za celý Ústecký kraj. Pro upřesnění v dřívějších krajských volbách byl na kandidátce také, ale vždy na nevolitelných místech.

Útok na křeslo hejtmana však Kulhánek odmítá. „Jsme realisté, nepředpokládám, že volby vyhrajeme. Ale pár lidí se do zastupitelstva dostane a budou to praktici se zkušenostmi z měst," říká.

Krajské volby se konají příští rok na podzim. Většina stran bude své lídry vybírat až na začátku příštího roku.