Proti prodeji pozemku vedle silnice na Červený hrádek se ozvali další lidé. Konkrétně zahrádkáři, kteří o plochu také žádali a město jim nevyhovělo.

„Nám jste pozemek neprodali s tím, že na zahrádky parcely neprodáváte. Přitom váš bratr ten samý pozemek koupil a podle kupní smlouvu právě jako zahradu,“ vystoupila na jednání zastupitelů žena, která zahrádkáře zastupovala. „To je dost divné, nezdá se vám? Mělo by se měřit všem stejným metrem.“

Město opravdu pozemky na zahrádky neprodává. Chce si je šetřit jako rezervu pro případné parcely na rodinné domky.

Jenže Otakar Štejnar (bratr starosty) opravdu koupil částečně zalesněný pozemek jako zahradu. Píše se to i v kupní smlouvě. Proč tedy zahrádkáři nemohli a starostův příbuzný ano?

Rozdíl je v „kouzelné“ formuli, kterou O. Štejnar do své žádosti vložil. A sice, že ji chce využívat jako zahradu (v tuto chvíli to ani jinak nejde), ale v případě změny územního plánu si tam postaví rodinný dům. Což podle starosty také chtěl.

Na to už radní i zastupitelé slyšeli a pozemek prodali bez ohledu na to, že je stále vedený jen jako zahrada. V tu dobu už totiž byla podaná i žádost o zmíněnou změnu, která by z pozemku udělala stavební parcelu. „Kdybyste měli žádost podanou takto, jsem přesvědčen, že vám projde taky,“ sdělil starosta překvapeným zahrádkářům.

Jenže nakonec městu i Otakarou Štejnarovi udělali čáru přes rozpočet památkáři. Změnu na stavební parcelu zatrhli, protože plocha je součástí zámeckého parku, který je společně s hrádkem kulturní památkou. Což nikdo předtím netušil.

Výsledek? Město prodalo megazahradu o rozloze skoro osm tisíc metrů čtverečních, přestože normálně zahrádky neprodává. A starostův bratr má za půldruhého milionu obrovskou plochu, kde nemůže postavit ani chatku. „Ano, můj bratr má nejdražší louku v Jirkově,“ prohlásil na zasedání lakonicky starosta.

Ani to ale nemusí být definitivní –město už ale hledá cestu, jak z toho. Chce požádat o posunutí hranic chráněného zámeckého parku, aby změna územního plánu prošla. Pak by mohl stavět nejen starostův bratr, ale za podobných podmínek by si mohli koupit na rodinné domky pozemky i nynější zahrádkáři. Teď už ale od Otakara Štejnara, byť prý za stejných podmínek.