Na sportovní areál ano, na obnovu sídlišť ano, na trolejbusy ne. Chomutov tentokrát neuspěl se svou žádostí o dotaci z evropské unie. Chtěl za ni zmodernizovat městskou hromadnou dopravu.

Řehák: Bude to náročné

Nejvíc budou chybět peníze na nové trolejbusy. „Budeme si teď muset sednout a najít jinou cestu, jak trolejbusy zmodernizovat. Bude to o dost náročnější a složitější,“ přiznává náměstek chomutovského primátora Jan Řehák.

Jak nastínil, pět trolejbusů neprošlo žádnou generální opravou, takže budou pomalu dosluhovat. Jak je nahradit? Nákup nových je hodně drahá záležitost, jeden kloubový trolejbus vyjde zhruba na patnáct milionů korun. Operativní leasing, kterým dopravní podnik řešil vozový park v linkové dopravě, je podle Řeháka na trolejbusy nevhodný. Konkrétní řešení tak ještě není. „Jsme teď v bodě, kdy musíme probrat všechny možnosti, všechno spočítat, dát na stůl,“ potvrzuje náměstek.

Generálního ředitele dopravního podniku Jiřího Melničuka zpráva zaskočila. „Dozvídám se to od vás. Je to zklamání, ačkoli jsme samozřejmě museli počítat i s touto variantou,“ reagoval na špatnou zprávu. Víc to zatím komentovat nechtěl, přislíbil odpovědět později (rozšířenou reakci přineseme v následujících dnech).

Zastávky možná budou

Chomutov žádal zhruba o čtvrt miliardy korun. Trolejbusy byly v jeho projektu největší a také nejdůležitější položkou.

Kromě toho chtěl ale s pomocí evropských peněz zrekonstruovat trakční vedení a zastávky na hlavní sídlištní trase Kamenná – Písečná. A to včetně podchod, na jejichž stav spousta lidí nadává. „Zkusíme opravu zastávek zařadit do IPRM, které se věnuje obnově sídlišť a na které jsme již peníze získali,“ uvedl Řehák.

Na Chomutov nezbyly peníze

O peníze žádal Chomutov z Regionální operačního programu Severozápad. Konkurence nebyla veliká, o dotaci se hlásily kromě Chomutova jen Most a Ústí nad Labem. A právě tato dvě města uspěla, krajská metropole dostane 296 milionů, Most pak 223 milionů korun. Na Chomutov už nezbylo.
„Chomutov bohužel dotaci nezíská, protože lépe hodnocené plány Ústí a Mostu vyčerpají naprostou většinu finančních prostředků,“ potvrdil Petr Kušnierz, ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti, která dotace schvalovala.

Roli mohlo hrát také to, že Chomutov už ze stejného programu získal zhruba miliardu korun na sportovně rekreační areál na Zadních Vinohradech. Úspěšný byl také s žádostí o peníze na obnovu sídlišť, to ale bylo z jiného programu. Napotřetí to nevyšlo.

„Upějí jen dvě města z kraje, takže já bych se tolik nevzrušovala…“ prohlásila hejtmanka a chomutovská radní Jana Vaňhová, když se žádost o dotaci projednávala na zasedání zastupitelstva. A její naznačená obava se naplnila – peníze získal Most a Ústí nad Labem, na Chomutov už peníze nezbyly.