„Konec covidu! Štěstí, zdraví a ať se máme rádi“ anebo rázné „Jdi do hajzlu, covide!“ S těmito vzkazy vzlétaly do oblak stovky balonků v národních barvách, které vypustili hosté sobotní akce ve Strupčicích. Jednalo se o tradiční zahájení letní sezóny ve sportovním areálu, se kterým ale spláchli také hořkost z lockdownů a všeho nepříjemného, co přinesla epidemie.

„Konečně můžeme chodit bez náhubků,“ pochvalovala si Zuzana Hrubá, která přišla na akci s podtitulem Ukončení doby covidové v doprovodu dalších strupčických kamarádek. „Je to poprvé po roce, co jsem si někam vyšla, když nepočítám dětský den,“ dodala.

Další z žen ubíjely online hodiny dětí. „Je to pryč. A já jsem ráda, že se konečně taky můžu pěkně obléct,“ zmínila Zuzana Hlavatá. „Jsme rády, že se můžeme sejít, popovídat si, zatancovat a zazpívat,“ dodala. Podobně to nejspíš vidělo i dalších více než dvě stě příchozích, kteří dorazili nejen z obce a okolí, ale i z Jirkova, Chomutova či z Lounska.

Běžně Strupčice zahajují sezónu už v květnu, tentokrát to bylo kvůli pomalému rozvolňování o měsíc později. I kvůli tomu se obec rozhodla pro netradiční průběh. Obvykle například zve profesionální tanečnice a kapely.

„Rozhodli jsme se, že místo toho zaplatíme čtyři sudy piva a dvacet litrů vína a budeme je rozlévat zdarma. Co jsme ušetřili, to propijeme,“ uvedl starosta Strupčic Luděk Pěnkava. Tato zpráva také přilákala lidi z okolí. O pivo a víno se hlásili už v průběhu dne, když trávili čas u bazénu a na okolních sportovištích. Měli ale smůlu. Na účet obce se pilo až od osmi od večera. Od té chvíle stála před pípou a výdejním okénkem dlouhá fronta.

Jako hlavní hosty večera si dosud Strupčičtí zvali známé kulturní a sportovní osobnosti. Obřím klíčem už tam symbolicky otáčeli bývalý fotbalový reprezentant Antonín Panenka nebo mnohonásobná mistryně ČR v plavání a rekordmanka Simona Kubová rozená Baumrtová. Tentokrát bylo slavnostní odemčení na hejtmanovi Ústeckého kraje Janu Schillerovi, který navíc ve Strupčicích bydlí, i když to dosud věděl jen málokdo.

„Asi je to ostuda, ale bydlím tu deset let, i když jsem hlášený jako obyvatel Mostu, protože jsem tam zastupitel,“ zmínil krajský politik. „Ve Strupčicích mě možná znají ti, kteří jezdí do školky, protože bydlím přímo naproti. Nicméně pokud budete něco potřebovat, určitě víte, kde bydlí starosta, takže choďte za ním, ne za mnou,“ prohlásil Schiller v odlehčené atmosféře u bazénu.

Součástí programu bylo vaječné klání, ve kterém šlo o to udržet křehké vajíčko co nejdéle ve vzduchu. Cenou pro vítěze byl vstup do bazénu zdarma po celou sezónu. Už potřetí ho vyhráli mladí fotbalisté ze Strupčic. Vrcholem ale bylo právě vypouštění balonků se vzkazy jako symbolu ukončení protivné doby covidové.